Dallasin Roope Hintzin huili jatkuu yhä
Dallas Starsin suomalaishyökkääjä Roope Hintzin sairausloma jatkuu. Dallas pelaa pudotuspelien ensimmäistä kierrosta Minnesota Wildia vastaan ja sarjaa pelataan seuraavaksi Minnesotassa, mutta Hintz ei matkannut joukkueen mukana vierasreissulle.
Hintziä odotetaan seuraavaksi kentälle mahdollisesti sarjan viidennessä pelissä, joka pelataan taas Dallasissa.
”Toivottavasti, kun palaamme olemme hyvässä vaiheessa ja hän on hyvässä vaiheessa”, päävalmentaja Glen Gulutzan totesi lehdistölle matkapäivänä.
Viikonloppuna Gulutzan kertoi lehdistölle, että Hintz ei vielä harjoittele jäällä yksin eikä joukkueen mukana.
Hintziä vaivaa alavartalon vamma. Hän loukkaantui 6. maaliskuuta ottelussa Colorado Avalanchea vastaan törmäyksessä Nathan MacKinnonin kanssa.
Closeup of the Roope Hintz injury. Nathan MacKinnon with what looks like a Judo-type sweep. pic.twitter.com/gblNY0ANno
— David Castillo (@DavidCastilloAC) March 7, 2026
