De Rossista Mourinhon seuraaja Romassa
AS Roma on nimittänyt pitkän peliuran seurassa tehneen Daniele De Rossin, 40, Serie A -joukkueensa uudeksi päävalmentajaksi. De Rossi seuraa tehtävässä tiistaina potkut saanutta Jose Mourinhoa. De Rossi valmentaa joukkuetta ainakin kauden loppuun asti. Sopimuksessa on jatko-optio.
Aiemmin valmentajan urallaan De Rossi oli Italian A-maajoukkueen mukana apuvalmentajana, kun se voitti EM-kultaa 2021. Lokakuussa 2022 hän otti vastaan Serie B:n SPAL:n päävalmentajan tehtävän, mutta joutui jättämään se jo helmikuun puolivälissä 2023.
AS Roma on tällä hetkellä Serie A:ssa yhdeksäntenä. Pelatusta 20 ottelusta voittoja on tilillä kahdeksan. Roma kohtaa lauantaina kotikentällään Veronan ja De Rossi on silloin ohjaimissa.
De Rossi is back….
L’AS Roma è lieta di annunciare che Daniele De Rossi è stato nominato nuovo Responsabile Tecnico della Prima Squadra fino al 30 giugno 2024.
Bentornato a casa, Daniele! 💛❤️
📄 https://t.co/S5B8jUnZ4K#ASRoma pic.twitter.com/tDGZbWqDwM
— AS Roma (@OfficialASRoma) January 16, 2024