TILANNEHUONE

Florida jyräsi vierasvoiton – mestaruus katkolla

15.06.2025 06:45

NHL

Florida Panthers on enää voiton päässä mestaruudesta. Florida voitti Edmontonissa Oilersin maalein 5–2 (2–0,0–0,3–2) ja otti johtoaseman Stanley Cupin finaalisarjassa. Se johtaa sarjaa nyt voitoin 3–2. Ottelu oli sarjassa vasta toinen, joka ei venynyt jatkoajalle.

Sunnuntain vastaisena yönä pelatun viidennen ottelun supertähti oli Bostonista hankittu konkaripelaaja Brad Marchand, joka teki kaksi maalia.

Marchand onnistui ensimmäisen erän puolivälissä Anton Lundellin syötöstä ottelun 1–0-maalissa. Lundellille syöttöpinna oli kevään 11:s. Marchandille maali oli yhdeksäs pudotuspeleissä. Erän loppupuolella Sam Bennet vei Floridan vielä 2–0-johtoon. Osumassa auttoi Matthew Tkachuk.

Toinen erä oli maaliton, mutta kolmannen erän kuudennella minuutilla Marchand iski illan toisensa ja nyt osumassa auttoi Eetu Luostarinen. Sam Reinhart vei Floridan 4–1-johtoon erän puolivälin tuntumassa Aleksander Barkovin syötöstä. Eetu Luostarinen viimeisteli ottelun loppunumerot tyhjiin erän lopulla. Hänen tehosaldonsa finaaleissa on nyt 1+4.

Oilersin kavennuksest tulivat päätös päätöserässä. Ensin Connor McDavid teki 1–3-kavennuksen hieman ennen erän puoliväliä ja Corey Perry tälläsi 2–4-maalin reilut kolme minuuttia ennen ottelun päätöstä.

Kasperi Kapanen ei mahtunut Oilersin pelaavaan kokoonpanoon ottelussa.

Sergei Bobrovsky teki Floridan maalilla 19 torjuntaa. Oilersin maalia vahti Calvin Pickard, joka torjui 14 kiekkoa.

Mestaruus on katkolla puolustavalle mestarille, Floridalle, kotihallissa keskiviikkoyönä.