TILANNEHUONE

Helenius kiri – Aho ratkaisi jatkoajalla

02.02.2026 07:18

NHL

Sebastian Ahon maali ratkaisi ottelun kotijoukkue Carolina Hurricanesille sunnuntaina ottelussa LA Kingsiä vastaan. Canes korjasi voiton maalein 3–2 (1–0,0–0,0–2,1–0).

Myös Kingsin Samuel Helenius oli jälleen maalitöissä. Helenius iski joukkueensa 1–2-kavennuksen kolmannen erän 14. minuutilla. Osumaa syöttivät Jeff Malott ja Brian Dumoulin. Maali on Heleniuksen kauden kolmas.

Ahon osuma tuli ottelun jatkoajan alkupuolella. Osumaa syöttivät Seth Jarvis ja Shayne Gostisbehere. Osuma on Ahon kauden 19:s. Hän onnistui maalinteossa myös joukkueen edellisessä ottelussa.

Canesille onnistuivat maalinteossa myös Jordan Staal avauserässä ja Alexander Nikishin kolmannessa erässä. Kingsin toisesta maalista vastasi Quinton Byfield.

Ottelussa oli pientä kinaa Corey Perryn ja Jordan Martinookin välillä. Martinook tönäisi kyynärpäällä Tampan puolustaja Mikey Andersonia ottelun alussa niin, että tämän piti häipyä pelistä puolen minuutin jälkeen. Perrylle 2+2-minuuttinen. Martinookille kakkonen.

Carolina vei molemmat kohtaamiset Kingsiä vastaan runkosarjassa tällä kaudella. Ottelun jälkeen Canes hyvästeli jo uransa tähän kauteen päättävän Anze Kopitarin, 38.