Heliövaaralla ja Pattenilla sujuu Monte Carlossa
Harri Heliövaara ja brittiparinsa Henry Patten ovat edenneet tenniksen Monte Carlon ATP Masters 1000 -tennisturnauksen miesten nelinpelin puolivälieriin.
Suoraan toiselle kierrokselle päässeet Heliövaara ja Patten voittivat torstaina pelatussa ottelussa italialaiset villikorttilaiset Matteo Berrettinin ja Andrea Vvassorin lukemin 6–3, 7–6 (7–1). Ottelu oli Heliövaaran ja Pattenin kauden ensimmäinen massalla.
Heliövaara ja Patten kohtaavat puolivälierissä monacolaisen Hugo Nysin ja ranskalaisen Edouard Roger-Vasselinin. Heliövaara ja Patten ovat sijoitettu turnauksessa kolmanneksi.
Voitto kauden ensimmäisestä pelistä massalla 🧱 Heliövaara/Patten puolivälieriin Monte Carlossa 👏 pic.twitter.com/92NujPtURq
— Suomen Tennisliitto (@tennisfi) April 9, 2026
