HIFK:n Peltonen ihmeissään – ”Ei sytytty”
HIFK hävisi Lukolle kotihallissaan Nordiksella peräti 7–1 keskiviikkona. Päävalmentaja Ville Peltonen ihmetteli sitä, että pelaajat eivät syttyneet ottelulle oikeastaan missään vaiheessa.
”Uskallus heittäytyä ja olla läsnä tässä ottelussa heilui aika lailla. Jollain lailla se on inhimillistä, mutta kyllä me tässä olemme tiukasti ja periksiantamattomasti monesti syksyn aikana taistelleet. Jollain lailla tänään näytti siltä, että se mitta tuli täyteen”, Peltonen sanoi Liigan pelihaastattelussa.
”Ei saatu oikeastaan mistään mahdollisuuksista kiinni, oli se sitten jotain hyvää puolustamista tai jotain muuta. Sellainen syttyminen tähän tapahtumaan ei ollut ollenkaan mukana. Siitä meidän kaikkien täytyy kantaa vastuu.”
HIFK johtaa yhä Liigaa, mutta vain kolmen pisteen turvin ja toisena oleva SaiPa on tällä hetkellä pelannut kaksi ottelua vähemmän.
HIFK saa lauantaina vieraakseen Liigan häntäpään JYPin.