TILANNEHUONE

Dallasin tähti vauhdissa – Lehkonen iski upeasti

01.01.2025 08:07

NHL

Dallas Stars sai vuoden vaihteen vieraakseen Buffalo Sabresin. Ukko-Pekka Luukkonen oli kiireinen maalillaan. Dallas ohitti hänet tarpeeksi monta kertaa ja nousi 4–2-voittoon.

Roope Hintz teki ottelun avausmaalin toisessa erässä osuma oli suomalaishyökkääjän kauden 16:s ja sitä syöttivät Jason Robertson ja Thomas Harley. Robertson onnistui myös itse ja iski päätöserän alussa 2–1-johtomaalin. Wyatt Johnston vei Dallasin 3–2-johtoon ja loppunumerot sinetöi Esa Lindell tyhjään maaliin kaukovedollaan. Lindellille osuma oli kauden kolmas.

Buffalon osumista vastasivat Jason Zucker 1–1-tasoituksella ja Beck Malenstyn 2–2-tasoituksella. Luukkonen torjui 29 kiekkoa. Virkaveli toisessa päässä Casey DeSmith teki 21 torjuntaa.

Dallas on voittanut kaksi viimeistä otteluaan. Buffalon kolmen voiton putki katkesi tähän.

***

Artturi Lehkonen, Rasmus Kupari ja Mikko Rantanen olivat illan tähtiä Colorado Avalanchen ja Winnipeg Jetsin välisessä vuoden vaihteen koitoksessa. Colorado piti pisteet kotonaan voittamalla ottelun 5–2. Ottelun avausmaalin teki Artturi Lehkonen, joka osui avauserän puolivälin tuntumassa Josh Mansonin ja Samuel Girardin avittamina. Osuma onnistui, vaikka Lehkonen oli juuri pukattu nurin. Maali on Lehkosen kauden 14:s. Jetsin Rasmus Kupari tasoitti ottelun 1–1 toisen erän alussa kauden kolmannella osumallaan. Lisäksi Mikko Rantanen veti kiekon tyhjään maaliin nätisti Nathan MacKinnonin ja Joel Kivirannan syötöistä ottelun lopulla. Rantasen maalisaldo on jo varsin muhkea 21 ja pisteputki peräti 11 ottelun pituinen.

Alex Ovetshkinin maaliputki tyssäsi Washington ottelussa Boston Bruinsia vastaan. Washington voitti ottelun kuitenkin 3–1. Hän oli maalannut neljässä edellisessä ottelussa. Venäläistähden kausi hiipui loukkaantumiseen marraskuussa, mutta maaleja on tehtynä kuitenkin 17. Hän jahtaa kiivaasti Wayne Gretzkyn NHL-maalitilaston kärkipaikkaa.