HJK nimitti Ossi Virran päävalmentajaksi
Veikkausliigan HJK:n valmentajasoppa on saatu ratkaistua. HJK:n päävalmentajan vastuun ottaa Ossi Virta, 35. Valmennuskolmikkoon kuuluvat lisäksi Ferran Sibila ja Óscar García Rodríguez.
Sibilan piti alun perin olla HJK:n päävalmentaja alkavalla kaudella, mutta häneltä puuttuu tehtävään tarvittava Uefa Pro -tutkinto.
HJK tiedottaa, että Virta vastaa joukkueen valmennuksesta kokonaisuutena, mutta Sibilan vastuulla on HJK:n pelillisen prosessin kehittäminen.
Virta toimii päävalmentajana kunnes Sibila pääsee Uefa Pro -kolutukseen. Aiemmin valmentajaurallaan Virta on toiminut HJK:n ja Hakan apuvalmentajana.
Ossi Virrasta HJK:n päävalmentaja – Ferran Sibila ja Óscar García Rodríguez täydentävät valmennuskolmikon.
Virran päävalmentajasopimus on voimassa siihen asti, kunnes Sibila pääsee aloittamaan Uefa Pro -koulutuksen.
#HJK #Veikkausliiga https://t.co/c2ztasaaKQ— HJK Helsinki (@hjkhelsinki) January 12, 2024