HPK:lle puolustaja USA:n yliopistosta
HPK on tehnyt sopimuksen Pohjois-Amerikan yliopistosarja NCAA:ssa neljä viimeistä kautta pelanneen puolustaja Valtteri Piirosen, 24, kanssa. Pelaajan sopimus on kaksivuotinen.
Päättyneellä kaudella Piironen pelasi NCAA:n Ferris State Universityn paidassa 29 0ttelua tehoin 1+6. Lisäksi hän pelasi kolme ottelua ECHL:n Norfolkissa ja yhden AHL-ottelun Coachella Valley Firebirdsissa.
”Valtteri on isokokoinen ja hyvin liikkuva yleispuolustaja, joka tuo puolustukseemme fyysisyyttä, jämäkkää yleispelaamista ja laadukasta alivoimapeliä”, HPK:n pelaajatarkkailun Jukka Voutilainen kommentoi.
”Viime keväänä oman yliopistokauden päätyttyä hän pääsi AHL-joukkue Coachella Valley Firebirdsin mukaan. Näimme hänessä paljon potentiaalia ja uskomme, että hän pystyy ottamaan seuraavan stepin urallaan meidän laadukkaassa valmennuksessamme ja arjessamme”, Voutilainen lisää.
Tervetuloa Valtteri! 🙌
HPK on solminut kaksivuotisen pelaajasopimuksen puolustaja Valtteri Piirosen kanssa.
📰 Lue uutinen: https://t.co/gOYh1o9ofr#HPK #Liiga pic.twitter.com/mgUVk88YUb
— HPK (@Pallokerho) June 8, 2026
