Iisalo ehdokas – Grizzliesin valmentaja vaihtuu
Koripallon NBA:n Memphis Grizzlies on antanut potkut päävalmentajalleen Taylor Jenkinsille. Grizzlies pitelee läntisen konferenssin viidettä sijaa ja viidestä viimeisestä on yksi voitto. Se ei ilmeisesti riittänyt seurajohdolle. Jenkins on valmentanut Grizzliesia kaudesta 2019-20 lähtien.
Syytä Jenkinsin erottamiseen seuran puheenjohtaja Zach Kleiman ei avannut.
”Arvostan Jenkisin panosta joukkueen ja kaupungin hyväksi viimeisen kuuden kauden aikana. Päätös oli vaikea”, Kleiman kommentoi tiedotteessa.
Seuraajaa päävalmentajalle ei heti nimetty, mutta mukana arvioissa on myös vahvasti joukkueen apuvalmentaja Tuomas Iisalo, joka siirtyi valmennusryhmään tälle kaudelle. Hän koutsasi joukkuetta tovin jo syksyllä, kun Jenkins oli poissa peleistä isänsä kuoleman vuoksi. Muita ehdokkaita ovat Anthony Carter, Erik Schmidt, Noah LaRoche, Pat St. Andrews, Jason March, Joe Boylan ja Patrick Mutombo.