TILANNEHUONE

JYP pinnisti kotivoittoon TPS:stä

11.10.2025 19:38

Liiga

JYP lähti lauantain otteluun TPS:ää vastaan alla kaksi tappiota. Jyväskyläläisten kotitaika puri lopulta, mutta se vaati viime hetken onnistumiset ylivoimalla. JYP voitti runsas maalisen ottelun lopulta niukasti lukemin 5–4.

Ottelu käynnistyi erittäin tasaisissa merkeissä. Avauserässä kumpikaan ei löytänyt maalisihtiään, vaan tilastoihin merkittiin vain JYPin Pekka Jormakan ja TPS:n Arttu Tuhkalan kaksiminuuttiset.

Toisessa erässä JYP löysi jyvänsä. Ottelun avausmaali tuli ylivoimalla Leevi Tukiaisen viimeistelystä. Osumaa syöttivät Sami Vatanen ja Jere Lassila. Maali oli Tukiaisen kauden 12:s ja hän myös johtaa Liigan maalipörssiä. Erän puolivälin jälkeen JYPin Otto Mäkinen onnistui Valtteri Ojantakasen ja Daniel Torgerssonin syötöistä 2–0-maalissa. JYPin vire jatkui vielä muutaman minuutin päästä ja Aaro Vidgren vei isännät 3–0-johtoon. Apuja maaliin tuli Mikko Pertun ja Eetu Peltolan syötöistä.

Erän viimeisellä minuutilla myös TPS onnistui. 1–3-kavennuksesta vastasi ruotsalaishyökkääjä Lukas Wernblom Tarmo Reunasen ja Joel Määtän avulla.

Kolmannessa erässä TPS aloitti takaa-ajon tosissaan. Erän toisella minuutilla Reunanen kavensi ottelun 2–3:een ja erän puolivälissä Wernblom onnistui uudelleen Reunasen ja Eetu Päkkilän syötöistä. Osuma tasoitti ottelun 3–3:een.

JYPin luisu jatkui, kun Päkkilä iski TPS:n ensimmäistä kertaa 4–3-johtoon ottelussa. Syöttäjänä johtomaalissa esiintyi tehomies Wernblom. Sen jälkeen TPS:n ilta synkkeni. Tulokaspelaaja Jeremi Virtanen lensi polvitaklauksesta suihkuun ja JYP sai viiden minuutin yv:n. Se maksoi. JYPin Ojantakanen iski heti jäähyn alussa joukkueensa 4–4-tasoihin. Isäntien 5–4-voittomaalin teki Juuso Puustinen myös ylivoimalla ja kolme minuuttia ennen summeria. Apuja tuli Lassilalta ja Santeri Huovilalta.

JYPin Oskari Salminen torjui ottelussa 22 kertaa ja TPS:n Noa Vali pysäytti 20 kiekkoa.

JYP on Ässien johtamassa Liigassa toisena. Molemmilla on 24 pistettä. Ässät on pelannut ottelun vähemmän. TPS on Liigan 10:s.