Kapanen osui – Toronton tähden kausi ohi
Kasperi Kapanen onnistui maalinteossa, mutta Edmonton Oilers taipui St. Louis Bluesille vieraissa lopulta jatkoajalla lukemin 2–3 (0–0,1–0,1–2,0–1). Ottelu oli Oilersin neljän vieraspelin rundin viimeinen.
Kapanen onnistui kauden seitsemännen kerran perjantain ottelun toisen erän jälkipuoliskolla. Osumaa syötti Leon Draisaitl, joka on syöttänyt kaudella jo 62 maalia. Oilersille osui lisäksi kolmannen erän puolivälissä Connor McDavid, jolle maali oli kauden 37:s.
Bluesin kaksi varsinaisen peliajan maalia tulivat myös kolmannessa erässä ja Pius Suterin ja Cam Fowlerin laukauksista. Isäntien ratkaisun täräytti jatkoajan lopulla Robert Thomas.
Oilers on hävinnyt kaksi viimeistä otteluaan. St. Louis Blues on voittanut kaksi viimeistä otteluaan. Oilers on liigan 19:s ja Blues 27:s.
***
Toronto Maple Leafsin tähtihyökkäjä Auston Matthewsin kausi päättyi polvivammaan. Hän loukkaantui torstaina Anaheimin Radko Gudaksen polvitaklauksen seurauksena. Gudas sai teostaan kurinpidolta viiden ottelun pelikiellon. Matthewsin polven tilanne tutkitaan uudelleen viikon alussa ja silloin päätetään tarvittavista toimenpiteistä.
Kasperi ghosts 'em 👻 #LetsGoOilers pic.twitter.com/KA8y43jvPC
— Edmonton Oilers (@EdmontonOilers) March 14, 2026
