TILANNEHUONE

Kärävä vasta kahdeksas big airissa

16.02.2026 22:53

Olympialaiset

Anni Kärävä oli lopulta kahdeksas olympialaisten naisten freestylen big air -kisassa maanantai-iltana. Kärävä otti riskin viimeisellä kierroksella yrittämällä uutta temppua, muttei ihan onnistunut siinä.

Kärävä aloitti hyvin. Hän keräsi avauksen feikkitonnillaan pisteet 80,50 ja oli niillä viides. Toisellaan Kärävä räväytti upean tuplatonnin mutella ja sai siitä pinnat 83,75. Hän siirtyi sen jälkeen toiseksi. Ratkaisevalla kierroksella hän yritti rohkeasti nousua tuloslistalla ottamalla takaperin vauhdit ja tekemällä 1260:n, mutta kaatui alastulossa, mikä vei häneltä mitalin.

Kisan voittoon laski kanadalainen Megan Oldham onnistuttuaan lähes täydellisesti jo kahdessa ensimmäisessä hypyssään. Kolmannella hän kaatui. Pisteitä tuli yhteensä kuitenkin 180,75.

Olympiahopeaa otti Kiinaa edustava Eileen Gu, jolle big airin kisa oli ensimmäinen sitten Pekingin olympiakullan neljä vuotta sitten. Gu keräsi yhteispisteet 179. Mitali on hänelle toinen Milano-Cortinan olympialaisissa. Hän voitti slopestylessä hopeaa. Hän osallistuu vielä half pipe -kisaan tällä viikolla.

Pronssia otti Italian Flora Tabanelli pisteillä 178,25. Hän onnistui hyvin jokaisessa illan hypyssään.

Karsinnan kolmonen, Sveitsin Mathilde Gremaud, ja tiimikaveri Anouk Andraska joutuivat jättämään kisan väliin loukkaantumisten vuoksi.

Kisan startti siirtyi lähes puolitoista tuntia lumimyrksyrintaman ylittäessä Livignon. Lopulta kisa päästiin kuitenkin aloittamaan, mutta kisan aikanakin lunta sateli.