Kärpissä johtajapotkut – tuttu nimi tilalle
Oulun Kärpät on antanut potkut urheilujohtaja Mikko Myllykoskelle. Kärpien kausi oli jättipettymys. Joukkue ei yltänyt pudotuspeleihin.
Uudeksi urheilujohtajakseen Kärpät hankki Ruotsin SHL:n Timråta kolme viimeistä kautta johtaneen Kimmo Kapasen, 50. Kapasen edellinen joukkue Timrå tiedotti maanantaina, että johtaja jättää pestin perhesyistä.
”Kärppien urheilullinen menestys ei ole vastannut odotuksia. Playoffs-otteluiden ulkopuolelle jääminen ensimmäistä kertaa 25 vuoteen oli valtava pettymys. Kauden jälkeinen analyysi johti päätökseen siitä, että urheilujohtamiseen on tehtävä muutos”, Kärppien toimitusjohtaja Tommi Virkkunen sanoo.
”Kimmolta löytyy monipuolisesti kokemusta eri rooleista jääkiekon parissa. Oman maalivahtiuransa jälkeen hän on toiminut valmennuspuolella, pelaaja-agenttina, toimitusjohtajana ja omaa yli kymmenen vuoden kokemuksen urheilujohtajan roolista. Odotamme hänen tuovan mukanaan sekä johtajuutta että uusia näkemyksiä urheilujohtamiseen SHL:n puolelta.”
Kapanen aloittaa tehtävässä virallisesti 1. heinäkuuta.