TILANNEHUONE

Kärppien johtoportaaseen tulossa iso muutos

31.03.2026 09:06

Liiga

Liigan Oulun Kärppien toimitusjohtaja vaihtuu. Kärpät tiedotti tiistaina, että Tommi Virkkunen on ilmoittanut hallitukselle halustaan jättää pesti kauden 2026–2027 päättyessä. Hän on toiminut tehtävässä vuodesta 2017 lähtien. Kärpät aloittaa uuden toimitusjohtajan rekrytointiprosessin.

”Kärppien kehittäminen on ollut minulle erittäin merkityksellinen tehtävä. Olemme hallituksen kanssa keskustelleet jo pidempään seuran seuraavista kehitysaskelista, ja siksi on luontevaa valmistella seuraavaa vaihetta hyvissä ajoin. Näin seura saa riittävästi aikaa rekrytoida seuraavan johtajan ja varmistaa hallitun siirtymän”, Virkkunen kommentoi tiedotteessa.

”Kärppien kehittämistä on tehty pitkäjänteisesti strategialähtöisesti. Nyt käynnistyvä rekrytointi on osa tätä kokonaisuutta ja valmistellaan hyvissä ajoin, jotta siirtymä voidaan toteuttaa hallitusti”, hallituksen puheenjohtaja Juha Junno kertoo.