TILANNEHUONE

Urheilujohtaja Laukkanen lähti Pelicansista

30.04.2026 20:30

Liiga

Lahden Pelicans tiedottaa, että urheilujohtaja Janne Laukkanen, 56, lopettaa tehtävässä. Laukkanen ja seura ovat sopineet asiasta yhteisymmmärryksessä.

Laukkanen on toiminut Pelicansin pesissään kesästä 2016 asti. Hänen kädenjälkensä näkyi erityisesti Pelicansin 2024 ja 2025 -joukkueissa, jolloin Pelicans haastoi SM-liigan finaaleissa Tapparan ja voitti molemmilla kerroilla hopeaa. Ennen Pelicansia Laukkanen toimi pelaajakoordinaattorina HPK:ssa.

”Urheilujohtaja Laukkanen on ollut keskeisessä roolissa seuran kehityksessä useiden vuosien ajan”, tiedote kertoo.

”Osapuolet ovat yhdessä arvioineet, että nyt on luonteva hetki siirtyä seuraavaan vaiheeseen.”

Laukkasta on vahvasti viety HIFK:n avoimena olevalle urheilujohtajan pestille. Urheilucast kertoi asiasta jo viime viikolla.

”Seura käynnistää välittömästi seuraavat toimenpiteet urheilutoiminnan johtamisen osalta ja tiedottaa niistä myöhemmin”, Pelicansin tiedote sanoo.