TILANNEHUONE

Leverkusenin tasapeli sinetöi Bayernin mestaruuden

04.05.2025 20:32

Jalkapallo

Bayern München varmisti seurahistoriansa 34. Bundesliigan mestaruuden, kun sen ainoa haastaja ja viime kauden mestari Bayer Leverkusen jäi 2-2-vierastasapeliin Freiburgia vastaan.  Leverkusen on jäänyt Bayernista kahdeksan pistettä, eikä voi tavoittaa sitä enää kahden viimeisen kierroksen aikana.

Leverkusen oli ottelussa jo 0-2-tappiolla, mutta Florian Wirtz ja Jonathan Tah nostivat Xabi Alonson miehistön tasapeliin. Tahin maali syntyi vasta lisäajalla.

Lukas Hradecky seurasi mestaruustaistelun sinettiottelua vaihdosta, sillä Leverkusenin maalia vartioi Matej Kovar.

Bayern mestaruus oli erityisen makea Harry Kanelle, jonka ainoa mennessä voittama pokaali on ollut surullisen kuuluisa Audi Cupin voittopokaali Tottenhamissa.