TILANNEHUONE

Minkkinen kahdeksas – voitto Ruotsiin

23.02.2025 15:33

Ampumahiihto

Ampumahiihdon Sveitsin Lenzerheiden MM-kisojen naisten päätösmatka oli sunnuntaina 12,5 kilometrin massalähtökisa. Kärkinimiin kuulunut Suvi Minkkinen oli maaliviivalla kahdeksas. Minkkinen putosi välillä jo kauaksi kärjestä, mutta tällä kertaa pystyammunnan onnistuminen paransi tulosta.

MM-kultaa voitti Ruotsin Elvira Öberg ajalla 40.32,3. Hän ampui yhdet sakkokierrokset makuulta, mutta pystyltä nollat. Hopealle nousi Ranskan Oceane Michelon kolmella sakkokierroksella ja 9,4 sekuntia kärjelle jääneenä. Pronssin voitti Norjan Maren Kirkeeide kolmella sakolla ja 16,5 sekunin erolla voittajaan.

Monet kärkinimet joutuivat sakkokierrokselle heti ensimmäiseltä makuupaikalta. Myös Minkkinen joutui vetämään yhden luupin. Sen jälkeisellä hiihto-osuudella hän putosi kuitenkin peräti sijalle 20. Toisen makuuammunnan jälkeen Minkkinen kiersi taas yhden sakkokierroksen ja putosi sitten sijalle 22. Hän jäi samalla reilut 47 sekuntia kärjestä.

Pystyammunnoissa Minkkinen ampui hienosti nollat ja teki nousua tuloslistalla. Maaliin Minkkinen tuli 43,4 sekunnin erolla voittajaan.

Minkkinen selvitti Ylen haastattelussa, että kropassa tuntui jo monet kisat ja se näkyi iskukyvyssä.