TILANNEHUONE

Mitali luiskahti Suomen naisilta viimeisessä kaarteessa

05.03.2025 15:54

Maastohiihto

Jasmi Joensuu ja Kerttu Niskanen putosivat harmittavalla tavalla viimeisessä kaarteessa mitaleilta naisten perinteisellä parisprintillä.

Joensuu starttasi viimeiselle osuudelle kolmantena, mutta Sveitsin Nadine Fähndrich ajoi Suomen 6,9 sekunnin eron kiinni ja meni huimassa loppuratkaisussa Joensuun ohi. Joensuu oli maalissa täysin loppu ja hänet talutettiin pois maalialueelta.

Suomen nousu mitalitaisteluun oli yllätys, sillä aiemmin päivällä hiihdetty karsinta oli ensimmäisenä räntäiselle ladulle startanneelle Suomelle katastrofi. Joensuu ja Niskanen olivat karsinnassa vasta 14:s ja pääsi nippanappa finaaliin.

Joensuu nosti Suomen mukaan mitalitaisteluun toisella osuudella. Sen jälkeen Suomi pysyi mitalitaistelussa mukana aina viimeiseen kaarteeseen saakka.

Maailmanmestaruuden vei Ruotsi 2,9 sekunnin erolla ennen USA:ta. Sveitsi jäi Ruotsista 9,1 sekuntia ja Suomi 14,3 sekuntia. Joensuu oli vielä ennen viimeistä nousua tasoissa USA:n Julian Kernin kanssa. Kern ajoi lopusa kiinni myös Ruotsin Maja Dahlqvistia, muttei aivan tavoittanut häntä. Dahlqvisin lisäksi Ruotsin joukkueessa hiihti Jonna Sundling.

Kisan ennakkosuosikkeihin lukeutunut Norja oli vasta 7:s. Sen ero kärkeen oli 56,9 sekuntia.