Pajarille rengasrikko ja suuri pettymys
Kroatian MM-rallin lauantaipäivä alkoi suomalaisittain mahtavasti. Toyotan Sami Pajari jatkoi rallin johdossa ja pysyi kärjessä pitkään järkevällä ajamisellaan.
Pajarin ralli otti järkyn käänteen iltapäivän lenkillä EK14:lla, kun Toyotaan tuli rengasrikko. Suomalainen putosi kolmanneksi ja yli puolentoista minuutin päähän kärjestä. Pettymys oli kuskille suuri. Hän ei pystynyt sanomaan juuri mitään EK:n lopun haastatteluosiossa.
Rallin kärkipaikan otti haltuunsa samalla Hyundain Thierry Neuville.
Päivän viimeiset kaksi EK:ta Pajari joutui ajelemaan varovaisesti ja renkaitaan säästellen, jottei vielä isompaa takapakkia synny, sillä vararenkaita ei enää ollut. Yötauolle pettynyt Pajari jäi 1,46,4 kärkeä jäljessä.
”Rankka iltapäivä, mutta vielä ollaan podium-paikalla. Huomenna on uusi päivä. Vähän on olo, että olemme hävinneet pelin”, Pajari totesi EK16:n maalissa.
Rallissa on toisena Toyotan Takamoto Katsuta 1.18,2. erolla kärkeen.
Rallin ensimmäisellä EK:lla perjantaina rallin keskeyttänyt Toyota-kuski Oliver Solberg oli lauantaina taas vireessä. Hän veti pohjat kuudelle EK:lle. Päivän viimeisellä EK:lla onni tyssäsi ja Solberg koki rengasrikon.
Tuloksia tästä.
One day to go 💪#WRC | #CroatiaRally 🇭🇷 pic.twitter.com/Wf71y4JVL0
— FIA World Rally Championship (@OfficialWRC) April 11, 2026
