Pelicans hankki kokeneen ruotsalaissentterin
Patrik Carlsson on urallaan pelannut myös HIFK:ssa.©AOP
Lahtelainen Pelicans on tehnyt yksivuotisen sopimuksen ruotsalaissentteri Patrik Carlssonin, 35, kanssa. Carlsson siirtyy seuraan Ruotsin liigan Frölundasta, jota on edustanut viisi viimeistä kautta.
Carlsson tekee paluun Liigaa. Kaudella 2017-18 hän pelasi HIFK:ssa 53 ottelua ja teki niissä tehot 7+21. Frölundan lisäksi Carlsson on pelannut Ruotsissa myös Växjö Lakersin, Leksands IF:n, Södertälje SK:n ja HV71:n riveissä. Häneltä löytyy kokemusta myös Ruotsin A-maajoukkueesta kausilta 2012–15. Viime kaudella Frölundassa hän tehoili 50 ottelussa pinnat 10+15.
”Patrik on monipuolinen sentteri, joka on saavuttanut urallaan paljon menestystä. Hän on loistava joukkuepelaaja, joka pystyy tekemään tehoja tasaisen varmasti illasta toiseen. Olemme todella iloisia, että Patrikin tasoinen pelaaja halusi liittyä joukkueeseemme”, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä totesi seurahaastattelussa.