TILANNEHUONE

Petri Karjalainen siirtyy odotetusti Kärppien puikkoihin

08.05.2025 16:06

Liiga

KalPan Suomen mestariksi päättyneellä Liiga-kaudella luotsannut Petri Karjalainen siirtyy odotetusti Oulun Kärppien päävalmentajaksi. 44-vuotiaan Karjalaisen sopimus on kaksivuotinen.

”Kärpät on historiallisesti menestynyt seura. Otetaan sieltä ne asiat, mistä voidaan kokea ylpeyttä ja pyritään rakentamaan niille jatkumoa. Seura on minulle hyvin merkityksellinen, ja on hienoa päästä omalla panoksellani vaikuttamaan tulevaan ja rakentamaan menestystä”, Karjalainen sanoo Kärppien tiedotteessa.

Karjalainen valmensi KalPan Liiga-joukkuetta kaksi kautta. Vuosi sitten KalPa eteni pronssiotteluun, mutta hävisi siinä juuri Kärpille. Tällä kaudella KalPa päätti kautensa vastan Kuopion torilla mestaruusjuhliin kaadettuaan SaiPan finaalissa otteluvoitoin 4-2.

Ennen KalPan Liiga-joukkueen päävalmentajan pestiä Karjalainen luotsasi KalPan U20-joukkuetta. Karjalaisella on pitkä kokemus eri valmennustehtävistä useissa seuroissa. Hän toimi aikoinaan myös Matti Alatalon apuvalmentajana Kärpissä kaudella 2008-2009.