TILANNEHUONE

Rantakari Kölniin Jalosen valmennukseen

24.01.2025 13:32

Jääkiekko

Kari Jalosen valmentama Saksan jääkiekkoliiga DEL:in Kölner Haie tiedottaa tehneensä sopimuksen puolustaja Otso Rantakarin, 31, kanssa. Pelaajan sopimus kestää loppukauden.

Rantakari aloitti kauden Vaasan Sportissa, mutta hänet hyllytettiin marraskuisen KalPa-matsin jälkeen yhdessä Miro Karjalaisen kanssa kurinpidollisista syistä. Molemmat pelaajat ovat nyt jättäneet Sportin.

Köln pitelee DEL:in sarjataulukossa kuudetta sijaa. Se kohtaa perjantaina Düsseldorfin ja sunnuntaina Frankfurtin. Rantakarin odotetaan olevan joukkueen puolustuksessa mukana heti, kun pelilupa varmistuu.

”Odotan innolla pelejä Kölner Haien kanssa. Haluan sopeutua joukkueeseen mahdollisimman nopeasti ja sitä auttaa menestymään tällä kaudella”, Rantakari kommentoi seuran haastattelussa.