TILANNEHUONE

Rovanperällä vaikeaa – Evans johtaa Ruotsissa

14.02.2025 21:19

MM-ralli

Ruotsin MM-rallia johtaa perjantaipäivän jälkeen Toyotan Elfyn Evans. Hän ajoi pohjat päivän ensimmäiselle ja viimeiselle erikoiskokeelle.

Toyotalla on kaksoisjohto, kun toista sijaa pitelee Toyotan Takamoto Katsuta. Japanilainen onnistui EK5:llä hienosti ja ajoi sille pohjat. Päivän päättyessä hän on tallikaveri Evansia vain piskuiset 0,6 sekuntia jäljessä ja taistelee selvästi rallin voitosta.

Kolmantena rallissa on Hyundain Ott Tänak 2,5 sekuntia Evansia perässä. EK7:lla Tänak ajoi vieläpä mutkan pahasti leveäksi, mutta pääsi jatkamaan matkaa ja otti sen pätkän päätteeksi kärkipaikankin.

Kalle Rovanperälle päivä oli rankka. Hän ei onnistunut nappiin juuri missään ja kävi tönäisemässä myös penkkaa, kun jarrutus meni pitkäksi EK5:llä. Parhaimmillaan Rovanperä oli EK4:lla ollessaan sen neljäs. Rovanperälle auton alla pyörivä nastarengas on erityisen vaikea hallittava. Rovanperä pitelee rallissa vasta kuudetta sijaa. Hän on kärkeä jäljessä 25,5 sekuntia.

”Ei meille mikään paras päivä, mutta huomenna pitää parantaa”, Rovanperä totesi maalihaastattelussa.

Toyotan Sami Pajari kärsi päivän ensimmäisellä EK:lla rengasrikon ja hyytyi sen myötä EK:lla sijalle 11. Hän otti pataan samalla reilut 40 sekuntia. Lopulta hän ajoi päivän parhaansa EK7:lla oltuaan maalissa kolmas. Evansille Pajari jäi lopulta ajassa 1.10,6. Pajari on rallissa yhdeksäntenä.

WRC2:n Roope Korhonen oli päivän päätteeksi kokonaistuloksissa 12:s, Mikko Heikkilä 15:s, Lauri Joona 16:s ja Tuukka Kauppinen 17:s.