TILANNEHUONE

Saksa vei EM-kisojen finaalitrillerin Turkkia vastaan

14.09.2025 22:56

Koripallo

Saksa nousi vaikeuksien kautta voittoon koripallon EM-kisojen finaaliottelussa Turkkia vastaan.

Turkki repäisi heti ottelun alussa 13-2-johdon ja oli sen jälkeen lähes koko ottelun ajan niskan päällä. Saksa ajoi kuitenkin Turkkia kiinni ja vaikka se kävikin välillä johdossa, Turkki johti vielä reilut neljä minuuttia ennen loppua viidellä pisteellä. Sen jälkeen turkkilaisten heittokäsi alkoi täristä ja ottelu alkoi kallistua Saksalle.

Ottelu huipentui viimeisen 20 sekunnin aikana, kun kisojen arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Dennis Schröder pussitti 19 sekuntia ennen loppua kolmosen ja siirsi Saksan kolmen pisteen johtoon.

Turkin oli pakko heittää tämän jälkeen kolmonen sisään tasoittaakseen ottelun, mutta Alperen Sengunin kolmonen ei uponnut. Turkkilaisten rikottua Sengunin heiton jälkeisessä pallon tavoittelutilanteessa, Saksa sai kaksi vapaaheittoa, jotka Schröder upotti varmasti sisälle.

Saksan voittonumerot olivat lopulta 88-83 (22-24, 18-22, 27-24, 21-17).

Ottelun paras pistemies oli Turkin Sengun, joka heitti 28 pistettä. Saksan paras pistemies oli puolestaan 20 pistettä pussittanut Isaac Bonga.

Saksan voittama Euroopan mestaruus on se toinen. Ensimmäinen mestaruus tuli vuonna 1993. Vuonna 2023 Saksa voitti koripallon maailmanmestaruuden.