Simone Inzaghi vaihtaa Interin saudirahaan
Interin päävalmentaja Simone Inzaghi jättää italialaisseuran ja siirtyy Saudiliigassa pelaavan Al-Hilalin uudeksi päävalmentajaksi.
Asiasta ovat kertoneet useat siirtoasiantuntijat ja kansainväliset mediat. Interin odotetaan kertovat asiasta virallisesti myöhemmin.
Inzaghi on arvioitu tienaavaa Al-Hilalissa 25 miljoonaa euroa kaudessa. Interissä hänen vuosipalkakseen arvioitiin 6,5 miljoonaa euroa.
49-vuotias Inzaghi nimitettiin Interin päävalmentajaksi vuonna 2021. Inter voitti hänen johdollaan Serie A:n mestaruuden vuosi sitten ja sijoittui sarjassa tällä kaudella toiseksi.
Inazghi johti Interin myös Mestarien liigan finaaliin kahdesti – 2023 ja 2025. Kaksi vuotta sitten Inter hävisi finaalissa Manchester Citylle 0-1 ja lauantaina PSG:lle 0-5.
Vahvimpana ehdokkaan Inzaghin seuraajaksi pidetään Arsenalin ja Barcelonan entistä pelaajaa ja Comon nykyistä päävalmentaja Cesc Fabregasia.