Yhdistetyn parisprintin MM-kultaa Suomeen
Minja Korhonen ja Heta Hirvonen voittivat yhdistetyn parisprintin nuorten maailmanmestaruuden torstaina Lake Placidissa. Kisa alkoi hyvin jo mäkiosuudella. Hirvosen hyppy kantoi 81,0 ja Korhosen 77,0 metriä. Hiihto-osuudelle kaksikko lähti ensimmäisenä ja 10 sekunnin etumatkalla ennen toisena ollutta Saksaa. Hiihto-osuus sujui vahvasti ja mestaruus selkeällä erolla ennen toiseksi tullutta Sloveniaa ja Saksaa.
”Ollaan kyllä todella fiiliksistä tästä voitosta eikä ollut edes hirveän tiukka kisa ja aika selkeä voitto. Oli harvinaista herkkua, että päästiin keulasta vetämään ja eroa vielä kasvattamaan. Jäi todella hyvä fiilis loppukisojakin ajatellen. Mäki oli vähän sellaista kelien odottelemista ja vähän ehkä väkipakolla se vedettiin loppuun. Se nyt oli, mitä oli, mutta hiihto-osuudella oli kyllä hieno päivä meiltä”, Korhonen ja Hirvonen kommentoivat liiton haastattelussa.
Miesten kilpailussa Suomen pari Valtteri Holopainen ja Aapeli Karislahti lähtivät mäkiosuuden jälkeen hiihto-osuudelle sijalta viisi +45,0 sekuntia kärkeä perässä. Hiihto-osuudella suomalaiset joutuivat taipumaan kolme sijaa sijoittuen lopulta kilpailun kahdeksanneksi. Miesten kilpailun voittoon hiihti Itävalta ennen Norjaa ja Japania.
Minja Korhonen and Heta Hirvonen🇫🇮 with a clear win in the Women’s Team Sprint event at the JWSC in Lake Placid👏
Slovenia🇸🇮 secures silver with a very strong cross-country race ahead of Team Germany🇩🇪#fisnoco #nordiccombined #wintersport #fisjuniorworlds #lakeplacid2025 pic.twitter.com/I1a0EYQ5zI
— FIS Nordic Combined (@fisnoco) February 13, 2025