TILANNEHUONE

Suomelle nolo tappio Kreikalle Kansojen liigan avauksessa

07.09.2024 23:36

Suomelle nolo tappio Kreikalle Kansojen liigan avauksessa

Fotis Ioannidis (keskellä) teki kaksi maalia Huuhkajien verkkoon. @ AOP

Huuhkajat

Huuhkajat kärsi Kansojen liigan avausottelussa tylyn 0-3 (0-2) -tappion Kreikalle Ateenassa lauantaina.

Suomi aloitti ottelun pirteästi ja hallitsi peliä, kunnes maalivahti Lukas Hradeckylle sattui karmea moka 26 minuutin pelin jälkeen. Hradeckylle pelattiin pallo taaksepäin, mutta hän epäonnistui haltuunotossa ja Fotis Ioannidis pääsi iskemään ilmaisen maalin.

Suomen hyvä ote alkoi maalin jälkeen murentua ja Kreikka siirtyi 2-0-johtoon 37 minuutin kohdalla, kun Dinos Koulierakis ohjasi laidalta tulleen matalan keskityksen maalin edestä maaliin.

Toisella jaksolla Kreikka laittoi isomman vaihteen silmään ja Huuhkajat jäi pahasti isäntäjoukkueen jalkoihin.

Lopullinen niitti ottelulle tuli 77. minuutilla, kun Ioannidis pukkasi kulmapotkusta illan toisen osumansa.

Kreikka voitit ottelussa laukaukset 9-6 ja se loi ottelussa maaliodottamaa 1,47 maalia, kun Suomen maaliodottama oli 0,59 maalia. Suomen paras paikka aukeni ottelun alussa, mutta Oliver Antmanin kierteinen ohjaus boksin sisältä meni niukasti ohi Kreikan maalin alanurkan.

Suomi on pelannut tänä vuonna viisi maaottelua, joista se on hävinnyt kolme, pelannut yhden tasan ja voittanut yhden. Tappiot ovat tulleet Walesille (1-4), Portugalille (2-4) ja nyt Kreikalle (0-3). Skotlantia vastaan Huuhkajat pelasi 2-2-tasapelin. Vuoden ainoa voitti tuli Virosta maaliskuussa lukemin 2-1.

Suomen seuraava ottelu Kansojen liigassa on tiistaina, jolloin se kohtaa Englannin Wembleylla. Englanti aloitti oman urakkansa Kansojen liigassa voittamalla Irlannin Dublinissa Declan Ricen ja Jack Grealishin osumilla 2-0.