Suomi avasi MM-kisat voitolla – Saksa nurin
Suomi kohtasi jääkiekon MM-turnauksen avausottelussaan sinnikkään Saksan. Vaikka Suomen Leijonat oli matsissa niskan päällä, tuli ottelusta kova vääntö. Matsi päättyi Suomen voittoon 3–1.
Suomen kapteeni Aleksander Barkov näytti häikäisevää kiekon käsittelyään läpi matsin ja myös heti avauserässä. Hän poimi myös kauden ensimmäisen syöttöpinnansa, kakkossyötettyään ottelun avausmaalia, jonka viimeisteli Saksan maaliin seurakaveri Anton Lundell ylivoimalla ensimmäisen erän puolivälin tuntumassa. Osumaa syötti myös Teuvo Teräväinen. Syöttöpinna oli Barkovin kauden ensimmäinen.
Leijonat pääsi avauserässä harjoittelemaan myös kerran alivoimaa, mutta Saksa ei pystynyt tasoittamaan.
Toinen erä oli rikkonainen, kun Suomi poimi lähes puolierää alivoimaa. Suomi kärsi kaksiminuuttisen ensin väärän vaihdon vuoksi ja tovin kuluttua uudelleen, kun Nikolas Matinpalo huitoi irti päässyttä Dominic Kahunia puolustustilanteessa. Saksa ei onnistunut niistäkään. Suomi meinasi onnistua alivoimalla, kun Barkov ja Teräväinen tekivät tilaa ja pääsivät vetämään. Matinpalo joutui erän puolivälissä vielä uudelleen istunnolle. Hän sai 2+2 minuuttisen korkeasta mailasta, josta saksalaispelaaja sai haavan kasvoihinsa. Saksan ylivoima oli kuitenkin niin heikkoa, ettei takaikuja harmiteltu silloinkaan.
Kolmannen erän alussa Suomi pääsi ylivoimalle ja aivan sen lopulla Jesse Puljujärvi rokotti. Tilan 2–0-maalille teki Barkov, mutta kiekkoa syöttivät Teräväinen ja Lundell. Erän puolivälin tuntumassa Saksa onnistui hienosti tasakentällisin. Stefan Loibl täräytti kiekon Justus Annusen ohi one-timerilla. Suomen kolmannen osuman viimeisteli Aatu Räty pomppivasta kiekosta, joka hänelle tarjoili Saku Mäenalanen. Osuma on Rädyn MM-uran ensimmäinen A-maajoukkueessa.
Saksan maalivahti Philipp Grubauer, pelasi huippumatsin ja teki ottelussa 21 torjuntaa. Suomen Justus Annunen torjui 16 kertaa.
Saksan parhaana pelaajana palkittiin Grubauer. Suomen paras oli Anton Lundell.
Samaan aikaan pelatun Kanada – Ruotsi -ottelun voitti Kanada maalein 5–3.
ANTON LUNDELL laukoo tarkalla laukauksella Suomelle MM-kisojen ensimmäisen maalin ylivoimalla! 🇫🇮 🦁 🔥#ViaplayMMlätkä #Leijonat #MMkisat #lupanauttia #ihankaikki pic.twitter.com/7w5VUFuDzG
— Viaplay Urheilu (@ViaplayUrheilu) May 15, 2026
