Taponen podiumille – ”Startti tärkeä Monacossa”
Tuukka Taponen ajoi toiseksi Monacon F3-luokan sprinttikilpailussa lauantaina. Taposen tulosta siivitti paalukuski Alessandro Giustin moka startissa, kun hän stumppasi autonsa ja hyydytti samalla myös kolmosruudun Laurens van Hoepenin kisan alun.
Taponen lähti kisaan nelosruudusta ja sai kaasutella rauhassa kakkosruudusta startanneen Martinius Stenshornen perään. Sija piti kisan loppuun asti. Hitechin Stenshorne voitti kilpailun 2.253 sekunnin erolla Taposeen.
”Palkintopallipaikka on aina arvokas saavutus ja tietysti jokaiselle kuskille paikka podiumilla legendaarisessa Monacossa on aina hieno saavutus oli luokka mikä vain”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari sanoo.
”Sijoituksellaan hän myös vahvisti asemiaan sarjassa.”
Sunnuntaiina F3:set ajavat Monacon kapeilla kaduilla vielä pääkisan. Mustakari muistuttaa, että ohittelu kisassa tulee olemaan hankalaa.
”Hyvä startti on tärkeä Monacossa. Radalla on hyvin vaikeaa ohittaa suoranaisessa kisatilanteessa. Taponen lähtee kahdeksannesta ruudusta sunnuntain kisaan ja toisten mokailu lähdössä on taas hänen paras valttinsa menestykseen.”
Your top three in the Monaco Sprint 🍾
🥇 Martinius Stenshorne
🥈 Tuukka Taponen
🥉 Laurens van Hoepen #F3 #MonacoGP pic.twitter.com/uCVRJbhNzX— Formula 3 (@Formula3) May 24, 2025