TILANNEHUONE

Tiivolalle ja Ruohomaalle sopimusjatkot

27.02.2026 18:57

Liiga

Porin Ässät on tehnyt vuoden jatkosopimuksen hyökkääjä Peter Tiivolan, 32, kanssa. Sopimus on yksivuotinen.

Tiivolalle ensi kausi on jo kuudes Ässä-paidassa. Tällä kaudella 51 ottelussa on tullut pisteitä 8+16.

”Tiivola on iso palanen Ässien pukukopin ydintä. Hän on vahva aloittaja, alivoimapelaaja ja kantaa isoa vastuuta pelin ratkaisuhetkillä. On hienoa, että saimme kokeneen pelaajan jatkamaan ja olemaan myös nuorille pelaajille arjen esimerkkinä”, Ässien urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi.

Länsirannikolla jatkaa ensi kaudella myös hyökkääjä Mikael Ruohomaa, 37, kun Rauman Lukko käytti pelaajan sopimuksessa olleen vuoden jatko-option.

Tämän kauden 51 ottelussa Ruohomaa on tehnyt pinnat 14+41. Hän on niillä Liigan pistepörssin neljäs.

”Ruohomaa on meille todella, todella arvokas pelaaja, niin on äärimmäisen tärkeää ja hienoa, että hän meillä jatkaa tulevallakin kaudella”, urheilujohtaja Kalle Sahlstedt sanoo.

”Niin kuin olemme kaikki nähneet, niin kyseessä on todellakin klassinen taitosentteri. Itseoikeutetusti meidän ykkössentterimme ja ykkösylivoiman ydin – aika lailla juuri sitä mitä osattiin toivoa ja odottaa.”