USA voitti vihdoin MM-kultaa – Sveitsille taas pettymys
Yhdysvallat juhlii jääkiekon maailmanmestarina. Joukkue voitti vuosikausia himoitsemansa mestaruuden tasaisessa ottelussa Sveitsiä vastaan vasta jatkoajalla ja niukimmin mahdollisin lukemin 1–0.
MM-finaalissa tehtiin lopulta vain yksi maali, jonka viimeisteli Tage Thompson.
Koko ottelu oli tasainen näytös. Yhdysvallat oli ottelussa pienoisesti niskan päällä, mutta maalin teko oli vaikeaa Sveitsin tiukkaa puolustusta vastaan.
Toisessa erässä Yhdysvalloille tuomittiin rangaistuslaukaus, kun Sveitsin Michael Fora koukkasi läpiajoon päässeen Frank Nazarin nurin. Connor Garland sai vetää rankkarin, mutta hän ei onnistunut ratkaisussaan.
Tarkka pelaaminen jatkui kolmannessa erässä, jossa Sveitsi tiivisti peliään. Se peluutti erässä enää kolmea ketjua. Tulosta ei tullut. Jenkit saivat ylivoimamahdollisuuden erän lopulla, mutta senkään aikana maalia ei tullut.
Ottelu ratkesi, kun jatkoa oli pelattu kaksi minuuttia. Yhdysvaltojen tähdeksi nousi Tage Thompson iskemällä ratkaisumaalinsa Logan Cooleyn ja Brady Skjein syötöistä.
Leonardo Genoni teki finaaliottelussa huikeat 39 torjuntaa. USAn Jeremy Swayman torjui finaalissa 25 kiekkoa.
Yhdysvallat voitti mestaruuden nyt pelaamalla mestaruudesta yli 90 vuoden odotuksen jälkeen. 65 vuotta sitten Yhdysvallat kruunattiin maailmanmestariksi olympialaisten yhteydessä.
Sveitsi pelasi toista kertaa peräkkäin MM-finaalissa, mutta molemmat yritykset päättyivät hopeaan. Seuraavan kerran Sveitsi pääsee yrittämään mestaruuden voittamista kotikisoissaan 2026.
Sveitsin ikoninen hyökkääjä Andres Ambühl, 41, kuitenkin lopettaa maajoukkueuransa tähän kauteen. Hän ehti pelata hurjat 151 MM-ottelua, mikä on kisaennätys.
Turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin Sveitsin maalivahti Leonardo Genoni.
USA IS BACK ON TOP!🏆#MensWorlds #IIHF @usahockey pic.twitter.com/WTsOO3UBGT
— IIHF (@IIHFHockey) May 25, 2025