TILANNEHUONE

Vegas kuritti Ducksia – voitti ensimmäisen

05.05.2026 07:36

NHL

Vegas Golden Knights isännöi Anaheim Ducksia toisen pudotuspelikierroksen avausottelussa. Vegas onnistui kotijäällään ja voitti ottelun lopulta maalein 3–1(0–0,1–0,2–1). Mikael Granlund teki Ducksin ainoan osuman.

Ottelun avauserä oli maaliton, mutta toisen erän alussa Brett Howden vei isännät 1–0-johtoon. Osumaa syöttivät Mitch Marner ja Rasmus Andersson. Kolmannen erän puolivälin jälkeen Granlund täräytti pudotuspelikevään kolmannen maalinsa. Se nosti Ducksin 1–1-tasoihin. Maali tuli kuin varkain Jackson LaComben ja John Carlsonin avustuksella Vegasin maalinedushässäkästä. Granlund pelasi Anaheimin hyökkääjistä eniten, sillä peliminuutteja kertyi lähes 21. Hän laukoi lisäksi kaksi kertaa.

Muutaman minuutin päästä Granlundin osumasta Ivan Barbashev vei Vegasin 2–o-johtoon ja viimeisillä sekunneilla Mitch Marner täräytti kiekon vielä Ducksin tyhjään maaliin.

Anaheimin maalilla Lukas Dostal teki 19 torjuntaa ja Vegasin maalilla Carter Hart pelasi  huippuottelun 33 torjunnalla.

Voitolla Vegas otti ensimmäisen kiinnityksen jatkopaikkaan. Seuraava koitos käydään Las Vegasissa keskiviikkona.