Joel Pohjanpalon siirtouutinen tuli puskista, mutta siirrossa olisi järkeä kaikkien kannalta

Joel Pohjanpalo on noussut Venezian kannattajien silmissä kulttiasemaan.

Jalkapallo

Joel Pohjanpalon siirtouutinen tuli puskista, mutta siirrossa olisi järkeä kaikkien kannalta

Joel Pohjanpalo on siirtymässä Serie B:ssä pelaavaan Palermoon. Jukka Rönkä avaa, mikä logiikka yllätyssiirrossa olisi - kaikkien kannalta.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 22.1.2025 | KUVAT All Over Press

Joel Pohjanpalo on italialaistietojen mukaan siirtymässä tammikuun siirtoikkunassa Veneziasta Serie B:ssä pelaavaan Palermoon. Joidenkin tietojen mukaan siirrosta on jo sovittu. Jukka, mitä ihmettä?

Ihme on hyvä sana kuvaamaan Pohjanpalon mahdollista siirtoa, sillä nämä siirtouutiset tulivat puskista. Ne ovat olleet yllätys myös Venezian kannattajille, joiden silmissä Pohjanpalo on noussut kulttipelaajan asemaan.

Vaikka pidänkin asiasta ensimmäisenä uutisoinutta Gianluca Di Marziota luotettavana siirtoasiantuntijana, odottaisin kuitenkin vielä virallista vahvistusta, että siirto oikeasti toteutuu. Jalkapallomaailmassa on totuttu siihen, että myös varmoina pidetyt siirrot ja siirtouutiset ovat jääneet toteutumatta.

Näetkö Pohjanpalon siirrossa mitään logiikkaa?

Vaikka ensimmäinen reaktio onkin ihmettelevä, kyllähän siirrossa olisi tietty logiikka kaikkien osapuolten kannalta.

Selvin logiikka on Palermolla.

Palermo oli pitkään Serie A:n ja Serie B:n välillä sahannut pikkuseura, kunnes italialainen liikemies Maurizio Zamparini osti Palermon kesällä 2002 sen pelatessa Serie B:ssä.

Siitä alkoi Palermon hullut vuodet, jona aikana se käytti rahaa suruttomasti. Palermo oli parhaillaan Serie A:ssa viides ja pelasi eurokentillä, mutta kaudella 2012-13 se putosi Serie B:hen – ja sen jälkeen syöksykierre oli valmis.

Kierre vain syveni englantilaisen Sport Capital Investment Groupin ostettua seuran 2018 – ja kauden 2018-19 Palermo pudotettiin Serie D:hen taloudellisten väärinkäytösten vuoksi.

Sieltä Palermo on sitten hilannut itseään ylöspäin porras portaalta. Nousu takaisin Serie A:han ei ole onnistunut, vaikka seura siirtyi kaksi vuotta sitten Manchester Cityyn kytkeytyvän City Football Groupin omistukseen.

City Football Groupin rahankäyttö Palermossa on ollut toistaiseksi varsin maltillista. Jos Palermo maksaisi, kuten nyt on arvioitu, Pohjanpalosta neljä miljoonaa euroa, siirto olisi samansuuruinen viime kesänä hankitun Jérémy Le Douaronin siirron kanssa. La Douaron oli Palermon kallein hankinta yli kymmeneen vuoteen.

City Football Group tuo kuitenkin Palermon toimintaan vakautta ja vaikka sen ensiaskeleet Palermossa ovat olleetkin maltilliset, Palermon tavoitteena on nousta takaisin Serie A:han ja juurtua sinne.

Pohjanpalo sopii Palermon nykykuvaan hyvin. Hän on jo 30-vuotias, mikä tekee hänestä toki iäkkään, mutta samalla myös edullisemman pelaajan.

Pohjanpalon tämän kauden tilastot eivät ole mitenkään huimaavia, sillä hän on tehnyt Veneziassa vasta kolme pelitilannemaalia kolmen rankkarimaalin lisäksi.

Palermon nousuhaaveiden kannalta oleellista on kuitenkin se, että Pohjanpalo voitti viime kaudella Serie B:n maalintekijätilaston 22 osumallaan ja oli suuressa roolissa, kun Venezia nousi Serie A:han nousukarsintojen kautta.

Palermo on käytännössä jo menettänyt mahdollisuutensa suoraan nousuun. Sarjaa johtava Sassuolo on jo 22 pistettä viidentenä olevaa Palermoa edellä ja ero sarjakakkosena olevaan Pisaankin on jo 17 pistettä. Serie B:ssä sijoille 3-8 pääsevät kuitenkin karsimaan noususta Serie A:han ja näissä nousukarsinnoissa on myös Palermon tähtäin – ja Pohjanpalon hankinnan logiikka tässä vaiheessa kautta.

Venezian kannattajat ovat ilmeisen raivoissaan Pohjanpalon mahdollisesta myymisestä, mutta Venezian on pakko miettiä, voiko se vielä jollakin keinolla säilyttää sarjapaikkansa vai kannattaako sen alkaa varautua jo siltä varalta, että se putoaisi Serie B:hen ensi kaudeksi?

Venezia on nyt Serie A:ssa toiseksi viimeisenä, eikä ero putoamisviivan yläpuolella olevaan Lecceen ole kuin viisi pistettä. Venezia on kuitenkin voittanut viimeisestä 11 sarjaottelustaan yhden ja tällä vauhdilla sillä on edessään väistämätön putoaminen.

Neljä miljoonaa euroa Pohjanpalosta on tässä saumassa iso raha Venezialla riippumatta siitä, käyttääkö se rahat joukkueen pikaiseen vahvistamiseen vai tulevaisuutensa turvaamiseen.

Myös Pohjanpalon kannalta siirrossa on oma logiikkansa. Palermon tulevaisuus City Football Groupin omistuksessa on vakaalla pohjalla ja nelivuotinen sopimus on 30-vuotiaalle pelaajalle aina kovan luokan sopimus.

Pohjanpalo on arvioitu hankkivan Veneziassa noin 25 000 euroa viikossa ja jos tiedot pitävät paikkaansa, että Palermo tarjoaisi hänelle myös palkankorotuksen, niin onhan sekin plussamerkkinen asia. Nelivuotinen sopimuksen kokonaisarvo olisi jo pelkästään Venezian väitetyillä määreillä yli viisi miljoonaa euroa ja siihen päälle tulisi vielä mahdollinen Palermon palkankorotus.

Tässä voi käydä hyvin myös niin, että Pohjanpalo pelaa vuoden tai kahden päästä Serie A:ssa, kun Venezia pelaa vastaavasti Serie B:ssä.

Mitä Pohjanpalon siirto tarkoittaisi Huuhkajien kannalta?

Huuhkajien suhteen on kaksi avainkysymystä:

Ensimmäinen on se, millaiseen vireeseen Pohjanpalo pääsee Palermossa. Vaikka siirrossa olisi kuinka paljon logiikkaa tahansa, jalkapallo on riskibisnestä, jossa siirtyminen uuteen seuraan on aina riski. Toki myös jääminen vanhaan seuraan voi olla samanlainen riski, varsinkin jos ja kun vanhassa seurassa vaihtuu jossain vaiheessa päävalmentaja.

Vaikka Pohjanpalo ei olekaan tehnyt tällä kaudella kuin kolme pelitilannemaalia, hänen taitonsa eivät ole kadonneet mihinkään. Serie A on eri tason sarja kuin Serie B, mikä tarkoittaa kovempaa vaatimustasoa niin Pohjanpalon kuin Venezian kannalta. Tässä vaatimustasossa Pohjanpalon ja Venezian tulokset ovat olleet erilaisia kuin vuosi sitten.

Toinen iso kysymys on se, miten Huuhkajien uusi päävalmentaja Jacob Friis näkee Pohjanpalon aseman ja rooliin Huuhkajissa. Markku Kanervan aikana Pohjanpalo oli alkuun ymmärrettävästi ensin Teemu Pukin varjossa. Kun Pukin varjo alkoi helpottaa, Kanerva ei nähnyt Pohjanpaloa vielä sittenkään automaattisena avauksen pelaajana.

Friisillä on samat valinnat ja painotukset edessään. On myös mielenkiintoista nähdä, missä vaiheessa Friis aloittaa Huuhkajien nuorennusleikkauksen. Jossain vaiheessa se on pakko aloittaa ja kysymys kuuluu, millainen rooli Pohjanpalolla olisi siinä remontissa.