Bahrainin testeissä ei ole tarjoiltu otsikoita tai signaaleita Valtteri Bottaksen tilanteesta

Max Verstappenin mukaan Red Bullin tämän vuoden auto ollut kiva ajaa, mutta vauhtia olisi saanut irrota enemmän.

Formula 1

Bahrainin testeissä ei ole tarjoiltu otsikoita tai signaaleita Valtteri Bottaksen tilanteesta

Bahrainin talvitestit eivät ole tarjonnet formulafaneille suuria otsikoita. Pääpaino on ollut kilometrien määrässä ei laadussa.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 28.2.2025 | KUVAT Red Bull Content Pool

Bahrainin F1-testeistä on yritetty repiä otsikoita irti suurennuslasilla – turhaan. Pääpaino Bahrainissa on ollut ajattaa tallien nuorille kuljettajille elintärkeitä testikilometrejä alle ennen kauden alkua. Testejä on kaiken lisäksi sotkenut sateiset keli.

”Tallit testaavat omia juttujaan eikä vielä ei ole tullut mitään yllätyksiä esiin. Keltanokat ovat esiintyneet varsin vakuuttavasti. Mitään suurempia mällejä ei ole tullut ja uskoisin, että heille on myös painotettu, että kyseessä on testi, eikä tarkoitus ole osoittaa paremmuutta tässä vaiheessa”, ElmoTV:n F1 asiantuntija Erkki Mustakari painottaa.

Mercedeksen varakuski Valtteri Bottas ei pääse ajamaan testeissä. Mustakari huomauttaa, että tässä ajetaan sisään tulokaskuskia.

”Bottaksen tehtävä on nyt seurata dataa ja ajamisia sekä notkua varikolla. Hänen tuoma tieto radaltakin olisi varmasti ollut tarpeellista, mutta nyt on erittäin tärkeää antaa nuoren Kimi Antonellin ajaa mahdollisimman paljon. Hän on kuitenkin tallin kisakuski.”

”Mersulla oli autonsa kanssa varsin isoja ongelmia viime kaudella. Siksi Mersun pitää edetä nyt kahdella rintamalla. Bahrainissa ajetaan sisään rookiekuskia ja kerätään sen ohessa dataa autosta. Bottas kerää datansa sen sijaan muissa maisemissa.”

”Vaikka testeissäkin helposti taas verrataan kierrosaikoja pitää muistaa, etteivät ne ole pääosassa. Kaikilla talleilla on omat testitavoitteet ja tähtäin on saada ne täytettyä. Vaikka kyllähän se aina on kivempi, kun oma nimi on lähempänä kärkeä kuin loppupäätä. Lewis Hamilton otti Ferrarilla torstaina aamupäivän ykkössijan ja veikkaan, että se kuitenkin hiveli hieman britin itsetuntoa.”

”Tulosjärjestystä kannattaa katsoa kuitenkin tarkemmalla silmällä testien viimeisten vetojen jälkeen, koska silloin ehkä halutaan tehdä muutamia nopeita vetoja. Esimerkiksi Max Verstappen paljasti torstaina, että uutta Red Bullia on kiva ajaa, mutta sen nopeus on hänellekin vielä arvoitus.”

Bahrainin testejä ovat häirinneet keskiviikkona sähköongelmat ja erityisesti torstaina yllättäen myös sade.

”Sadetta ei juuri odotettu, joten se on varmasti häirinnyt tallien alkuperäisiä testiohjelmia. Toto Wolff kertoi torstaina aamun pressissä, että auton nopeus on pieni kysymysmerkki tällä hetkellä. Viime kaudella menoa riitti viileällä säällä, nyt sade saattoi osoittaa, ettei  ehkä niin enää ole.”