Tuukka Taposella murheellinen aika-ajo – ”Ei nyt ihan lytätä”

Tuukka Taponen ei onnistunut Itävallan Spielbergin radan F3-luokan aika-ajossa perjantaina.

Formula 3

Tuukka Taposella murheellinen aika-ajo – ”Ei nyt ihan lytätä”

Tuukka Taponen lähti F3:sten aika-ajoon Itävallassa toivoa täynnä. Tulos jäi kuitenkin erittäin vaisuksi.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 27.6.2025 | KUVAT ALL OVER PRESS

Tuukka Taposella, 18, oli pettymysten päivä perjantaina Itävallan Spielbergin radalla. F3-luokan autot ajoivat viikonlopun aluksi iltapäivällä aika-ajot ja ART-tallin suomalaiskuski jäi kärjestä reilut puoli sekuntia ja oli tuloslistalla vasta 20:s. ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari harmittelee Taposen kohtaloa.

”Ei sitä tiennyt miten päin olisi tuolissaan istunut, kun katsoi F3-aika-ajoa. Radalla oli kovasti ruuhkaa ja hyvän kierroksen ajaminen ilman hitaampia edessä, oli lähes mahdotonta”, Mustakari pudistelee päätään.

”Radalla on seitsemän mutkaa ja jos niistä kahdella joutuu nostamaan jalan kaasulta, tietää, että homma vesittyy. Kaikesta ei voi tietysti ruuhkaakaan syyttää, sillä kärkikuskit pystyivät ajamaan hyvin. Onko vika sitten taktiikassa ja laskelmissa milloin radalle mennään?”, Mustakari pohtii.

”Kunnon aika-ajon saamiseksi F3:ssa kuskit pitäisi jakaa vaikka kahteen aika-ajoryhmään. Ehkä sitten tulisi täydellisiä aika-ajokierroksia.”

Taponen kertoi ennen aika-ajoa, että Barcelonan tekniset ongelmat oli selätetty. Vapaissa  harjoituksissa hän oli neljäs. Heikon lähtösijan myötä Taposen kisaviikonloppu on kuitenkin aika taputeltu.

”Niin se valitettavasti on. Pari kolme edellä olevaa voi vielä onnistua ohittamaan, mutta kympin sakkiin nouseminen vaatii jotain yllättävää käännettä kisassa.”

Taponen ajaa ensimmäistä kauttaan F3-sarjassa. Ykköseksi aika-ajossa vetänyt Camposin bulgarialaiskuski Nikola Tsolov kisaa sarjassa kolmatta kauttaan. MM-sarjaa johtava brasilialainen Trident-kuski Rafael Camara ajaa Taposen tavoin ensimmäistä kauttaan sarjassa.

”Tämä on Taposen ensimmäinen kausi sarjassa, joten ei häntä pidä tästä lytätä, vaikka paljonhan häneltä odotetaan. Hänellä painaa harteillaan koko Suomen F1-tulevaisuus.”

”Näissä pikkusarjoissa olisi kuitenkin tärkeää näyttää joka kisassa, että on kykyä voittaa ja tapella kärkisijoista. Kuninkuusluokkaan valikoituu ne, jotka vakuuttavat eniten.”

Taponen on ennen Itävallan kisaa F3-sarjan viides. Voittoihin hän ei ole vielä pystynyt. Kautta on viikonlopun kisan jälkeen jäljellä neljä kisaa.

”F1-sarjassa odotetaan aina seuraavaa Schumia tai Hamiltonia. Näytöt potentiaalista ovat ne, jotka lopulta ratkaisevat paikat kuninkuusluokassa”, Mustakari muistuttaa.