Asiantuntija nauraa saksalaisten Bottas-kritiikille – ”Lyö romurautamiehen näytöt 100-0”

Valtteri Bottas vaihtaa Mercedeksen kolmoskuskin tehtävät ensi kaudella Cadillacin kilpakuskin hommiin.

Formula 1

Asiantuntija nauraa saksalaisten Bottas-kritiikille – ”Lyö romurautamiehen näytöt 100-0”

Valtteri Bottaksen valintaa Cadillacin ensi kauden kilpakuljettajaksi on arvosteltu muun muassa Saksassa. Miksiköhän?

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 5.9.2025 | KUVAT All Over Press

Saksalaiset toivoivat aivan viime metreille asti, että Cadillac kääntäisi kelkkansa ja tekisi sopimuksen aiemmin F1-sarjassa Haasin ratissa ajaneen Mick Schumacherin kanssa. Niin ei käynyt. Schumacher jäi ilman sopimusta ja saksalaiset näkevät nyt, että Valtteri Bottas vei paikan häneltä.

”Mickin setä Ralf Schumacher on paljon melkeinpä mollannut Bottasta ja hehkuttanut veljenpoikaansa isosti, mutta totuuden nimissä Mick Schumacherilla ei ole juuri mitään annettavaa F1-tulokastallille. Kun meriitit on lyöty neuvotteluissa pöytään, on Bottas lyönyt saksalaiskuskin 100-0″, ElmoTV:n Erkki Mustakari hörähtää.

”Eihän tälle voi kuin nauraa. Haasin entinen tallipäällikkö Guenther Steiner kertoi joskus, että nuori Schumacher oli todella kallis kuljettaja, sillä hän teki paljon romua radalla. Haasille se tuli lopulta jopa liian tyyriiksi. Ensimmäisellä kaudella nuoren Schumacherin tilille tuli kolme keskeytystä ja toisella kaksi. Toisella kaudella romurautamies oli kerran kahdeksas ja kerran kuudes ja siinä ovat herran ainoat MM-pisteet F1:ssä. ”

”Muita F1-meriittejä ei ole, jos ei lasketa sitä legendaarista F1-sukunimeä, jota hän kantaa. Tosin sekin on jo vaipumassa unholaan, kun uusin F1-seuraajasukupolvi ei ikinä nähnyt Mickin isän Michael Schumacherin urotekoja sarjassa.”

Cadillac on kiinnittänyt kolmoskuskikseen tällä viikolla IndyCar-sarjan tähden, amerikkalaiskuski Colton Hertan, 25. Mick Schumacher oli ehdolla myös sille pestille ja sen ohella hän olisi voinut jatkaa WEC-sarjassa, jossa on nyt ajanut Alpinen autolla, mutta se ei ollut mitä hän halusi.

”Hertan kiinnittäminen ei yllätä ketään. Cadillac haluaa tulevaisuudessa amerikkalaiskuskin F1-auton penkilleen ja se valinta on nyt tehty, mutta näin F1-alkumetreillään Cadillac on päättänyt luottaa kokemukseen Bottaksen ja Sergio Perezin kanssa. Herta saa siinä sivussa sitten sopivasti oppia sarjasta.”

”Herta tulee ajamaan paljon simulaattorissa, mutta kyllä hänelle kertyy varmaan jokunen ensimmäinen harjoituskin varmaan jopa jo drbyyttikaudella. Cadilla on kaavailtu, että hän ajaisi ensin F2:sta ensi kaudella, jotta saisi formulatuntumaa”, Mustakari huomauttaa.