Yllätysvalinnat: Eero Pitkänen on kaikkien aikojen pesäpalloilija ja Jari Niemi paras lukkari

Eero Pitkänen saa ChatGPT:ltä yllättävän kunnianosoituksen.

JääkiekkoJalkapalloPesäpallo

Yllätysvalinnat: Eero Pitkänen on kaikkien aikojen pesäpalloilija ja Jari Niemi paras lukkari

ElmoTV kysyi ChatGPT:ltä eri lajien kaikkien aikojen parhaita suomalaisia urheilijoita - ja sai vastaukseksi pienen välipalakevennyksen.

Jukka Rönkä
TEKSTI Jukka Rönkä
@JukkaRonka
JULKAISTU 15.12.2025 | KUVAT Vesa Sailio

Tekoäly on tullut jäädäkseen – mutta sillä on vielä opettelemista.

Kysyimme ChatGPT:ltä eri lajien parhaita suomalaisia urheilijoita. Monissa lajeissa vastauksista on vaikea olla eri mieltä. Jari Litmanen on kaikkien aikojen suomalainen jalkapalloilija ennen Sami Hyypiää ja Teemu Selänne kaikkien aikojen jääkiekkoilija ennen Jari Kurria.

Marja-Liisa Kirvesniemen nostamisen kaikkien aikojen parhaaksi naisurheilijaksi voi myös hyväksyä, samoin Jukka Jalosen valinnan kaikkien aikojen valmentajaksi. Lauri Markkasen valinnasta kaikkien aikojen parhaaksi koripalloilijaksi ei voi olla eri mieltä, tuskin myöskään Mika Kohosen valinnasta kaikkien aikojen suomalaiseksi salibandyn pelaajaksi.

Olli Kunnarin valinnan kaikkien aikojen suomalaiseksi lentopalloilijaksi voi myös ymmärtää, vaikka tarjolla olisi muitakin erinomaisia vaihtoehtoja.

Myös kaikkien aikojen suomalaisurheilijan tittelin antaminen Paavo Nurmelle on perusteltua, ja jopa tämän vuoden parhaiden urheilijoiden listan kärjessä on järkeä. Aleksander Barkov on ykkönen ennen Lauri Markkasta ja Saga Vannista.

***

Mutta sitten alkaa ChatGPT:n suksi lipsua, sillä se tarjoaa kaikkien aikojen parhaaksi suomalaiseksi jääpalloilijaksi Lasse Sandbergia, joka on tehnyt kuulemma pitkän ja komean uran sekä Suomessa että Ruotsissa.

Valinta on kova veto, sillä tunnetuin urheilussa vaikuttanut Lasse Sandberg on Djurgårdenissa pelannut ja joukkueen kakkosvalmentajana toiminut jalkapalloilija Lars ”Lasse” Sandberg. Mitään mainintoja 68-vuotiaan Sandbergin jääpallourasta ei löydy, saati, että hän olisi suomalainen.

Kysymystä sanamuotoja muuttamalla saa erilaisia vastauksia. Kun sanamuotoja muutettiin, myös vastaus muuttui, mutta  Kari Leinosen valinta kaikkien aikojen suomalaiseksi jääpalloilijaksi ja ChatGPT:n mukaan ”koko lajin suomalaiseksi GOATiksi” on yhtä kova raapaisu kuin Lasse Sandberg.

Oulun Luistinseuraa edustanut Kari-Pekka Leinonen on pelannut Suomen maajoukkueessa kaksi maaottelua, mutta Leinosella ei ole ollut ”ratkaisevaa roolia useina arvokisavuosina Suomen maajoukkueessa”, kuten ChatGP väittää.

***

Kaikista eniten komedian puolelle ChatGPT menee etsiessään kaikkien aikojen parhaita pesäpalloilijoita.

Kaikkien aikojen parhaan pesäpalloilijan tittelin vie Eero Pitkänen.

Pitkänen pelasi toki kaudella 1999 Kouvolan Pallonlyöjissä 27 Superpesis-ottelua, mutta Pitkäsen suurimmat ansiot ovat tulleet kuitenkin valmentajana ja pelinjohtajana. Siksi ChatGPT:n arvio, että Pitkänen olisi pelaajana mullistanut lyöjäjokereiden käytön ja olisi siksi useimmissa arvioissa valinta kaikkien aikojen pesäpalloilijaksi, on hieman yliampuva.

Samalla tavalla yliampuva on myös Jari Niemen valinta kaikkien aikojen lukkariksi. Riihimäen Pallonlyöjissä on pelannut kylläkin Jari Niemi -niminen pelaaja Suomensarjaa ja Maakuntasarjaa, mutta häntä tuskin ChatGPT tarkoittaa – tai sitten ChatGPT on vetänyt valintansa pahasti vihkoon.

Myös kaikkien aikojen parhaan pelinjohtajan valinta on erikoinen, sillä tämän tittelin ChatGPT antaa Juhani ”Jussi” Haapakoskelle.

Jussi Haapakoski luotsasi kyllä Porin Pesäkarhut tällä kaudella naisten Superin loppuotteluun, mutta ChatGPT:n Juhani ”Jussi” Haapakoski olisi voittanut lukuisia Suomen mestaruuksia ja ollut ratkaiseva tekijä Sotkamon Jymyn suuruuden rakentamisessa.

***

ChatGPT:n vastauksia ei kannata ottaa kuolemanvakavasti, sillä tekoäly opettelee vasta kävelemään. Kysymyksiin saa myös eri vastauksia vaihtamalla sanamuotoja ja kysymysten kieltä.

Tekoälylle voi vielä hetken aikaa nauraa, kunhan muistaa, että tulevaisuudessa se nauraa meille ja niille, jotka eivät ymmärrä tai usko, mihin tämä maailma on menossa.