Asiantuntijalta kova arvio Ässien ja Kiekko-Espoon ottelusarjan jatkosta

Ässien päävalmentaja Jarno Pikkarainen ei ollut samaa mieltä erotuomareiden kanssa Ässien maanantaina saamista jäähyistä.

JääkiekkoLiiga

Asiantuntijalta kova arvio Ässien ja Kiekko-Espoon ottelusarjan jatkosta

Ässillä oli maanantaina mahdollisuus katkaista ottelusarja Kiekko-Espoota vastaan. Se ei kuitenkaan onnistunut ja Timo Lehkosen mukaan Ässille voi käydä nyt kylmät.

Jukka Rönkä
TEKSTI Jukka Rönkä
@JukkaRonka
JULKAISTU 23.3.2026 | KUVAT All Over Press

ElmoTV:n jääkiekkoasiantuntija Timo Lehkonen näkee Ässien ja Kiekko-Espoon välisen ottelusarjan kääntyneen yllättävään asentoon.

Ässillä oli maanantaina mahdollisuus pistää Porissa sarja poikki, mutta espoolaiset hakivat Isomäeltä 5-2 (0-0, 3-1, 2-1) -voiton. Voitto oli Kiekko-Espoon ensimmäinen.

”Jos minun pitäisi pistää rahat kiinni, kumpi menee jatkoon, laittaisin ne Espoolle. Niillä on pikkasen parempi materiaali ja hieman enemmän taitavia kavereita, kun Ässillä on oikeastaan vain yksi pelitaitava hyökkäyspään pelaaja, Jan-Mikael Järvinen. Kun Espoo saa pelattua Järvistä pois, kuka sieltä sitten nousee ratkaisijaksi?”, Lehkonen miettii.

”Maanantainen ottelu osoitti myös sen, kuinka ohuella pohjalla Ässien pelaaminen on. Ykkösketjun laiturin Dylan Fabren loukkaantuminen avauserässä tuntui jollakin tavalla lamaannuttavan koko joukkuetta. Kun sen päälle Ässät sai toisessa erässä vielä kaksi varsin kevyttä jäähyä ja Espoo teki niistä molemmista maaliin, niin illan vääntö alkoi olla siinä.”

”Todella vaisu ja yllättävän hengetön esitys Ässiltä kotiyleisön edessä. En tiedä, alkaako siellä hiipiä myös väsy, mutta siltä se hieman maanantaina näytti. Isomäen pitäisi olla vastustajan kannalta inhottava linnoitus, mutta maanantaina Ässät oli aneeminen.”

”Toki jos ja kun sarja menee viidenteen ja ratkaisevaan otteluun, kysymys on silloin sudden deathista. Siinä asetelmassa marginaalit voivat kääntyä kumpaan suuntaan tahansa, mutta kuten sanoin: Espoo menee jatkoon.”

Tiistaina jatkuu. Tarjolla suuruutta ja kurjuutta. Tsekkaa kertoimet Liigan pleijareihin ja pistä pelimerkit sisään 247Betillä!

Kovaa tekemistä

Kävipä Kiekko-Espoo -sarjassa lopulta miten tahansa, Lehkonen antaa tunnustuksen Ässille niin tästä kaudesta kuin etenkin siitä työstä, mitä Porissa on tehty viimeiset vuodet.

”Toki Ässissä on tehty ennenkin hyvää juniorityötä ja oikeita asioita ja Ässien historia tuntee Vellu Ketolasta alkaen lukemattoman määrän legendaarisia pelaajia, mutta tämä nykyinen nousu alkoi pitkälti siitä, kun Tommi Kerttula valittiin vuonna 2019 Ässien urheilujohtajaksi.”

”Kerttula pisti ensimmäiseksi kuntoon Ässien junioriputken. Sinne palkattiin ammattivalmentajia ja tulokset alkoivat näkyä. Kruununa ovat Lenni Hämeenahon ja Lasse Boeliuksen tapaukset. Hämeenaho pelaa jo NHL:ssä ja Anaheim varasi Boeliuksen viime kesänä kakkoskierroksella.”

”Se on kuitenkin vain jäävuoren huippu. Tässäkin Espoo-sarjassa Ässillä on pelannut kuusi omaa junnua, jotka pelaavat 22-vuotiaiden Nestor Noivan ja Patrik Juholan johdolla todella isoa tonttia. Noiva teki runkosarjassa 39 ja Juhola 35 tehopinnaa ja heistä Noiva pelaa Järvisen ja kolmannen Ässä-junnun, Sakari Kostilaisen, kanssa ykkösylivoimaa.”

”Eivätkä Ässien lupaavat junnut siihen lopu. 13-vuotiaana Kazakstanista Poriin muuttanut Alexandr Kim teki A-nuorten SM-sarjassa 59 tehopistettä ja voitti runkosarjan pistepörssin. Kim on yksi niistä Ässien junioreista, jotka voivat seurata Hämeenahon ja Boeliuksen jalanjäljissä Porista jopa NHL:ään.”

Lehkosen mukaan Ässien viime kausien tekemisen kivijalkana ovat olleet onnistuneet urheilujohtajavalinnat.

”Kerttula teki Porissa ollessaan erinomaista työtä ja Kerttulan työtä ovat jatkaneet Janne Vuorinen ja viime kauden jälkeen urheilujohtajaksi palkattu Jarno Kultanen. Kaikki kolme ovat urheilujohtajina kovia ammattilaisia.”

”Ässien seurajohdolle on annettava tunnustus siitä, että he ovat satsanneet urheilujohtajiin. Urheilujohtajat luovat toiminnan pohjaraamit ja he varmistavat myös sen, että laadunvalvonta on huippuluokkaa.”

”Heillä on keskeinen rooli myös joukkueen rakentamisessa. Ässät on resursseiltaan pieni seura, jonka menestymisen elinehto on se, että pelaajapolku tuottaa pelaajia joukkueeseen ja etteivät he tee huteja hankkiessaan vahvistuksia ulkopuolelta.”

”Eikä Ässät ole tehnyt juurikaan huteja. Heillä ei ole ollut eikä tule olemaan vara hankkia ykköskorin pelaajia, joten on oltava silmää poimia halvemmista koreista juuri Ässiin sopivia ja Ässien näköisiä pelaajia. Ja siinä he ovat onnistuneet todella hyvin – otetaan esimerkeiksi vaikka Dylan Fabre, Kasper Puutio, Peter Tiivola, Valtteri Lipiäinen ja Roope Talaja.”

Porin näköinen Pikkarainen

Myös nykyinen päävalmentaja Jarno Pikkarainen on Ässien näköinen ja juuri oikeanlainen valmentaja Poriin.

”Pori on duunarikaupunki, jossa on arvostettu kovaa työntekoa myös jääkiekossa ja jossa kaikessa tekemisessä vaikuttaa edelleen Vellun Ketolan suuri haamu.”

”Myös Pikkaraisen Ässät on juuri sen näköinen joukkue. Se pelaa duunarilätkää, jossa kaiken keskiössä on työnteko. Kenelläkään ei ole vara luistaa tai ottaa taka-askeleita Pikkaraisen komennossa.”

”Pikkarainen on muutenkin hyvä valmentaja. Vaikka joukkue pelaa kahden sunnan duunarilätkää, pelin rakenteet ovat molempiin suuntiin kunnossa. Ongelmana on vain se, että kiekollisen osaamisen rajat tulevat jossain kohtaa vastaan.”

”Tämä näkyy etenkin pelin sisäisissä pienpeleissä. Ihannetilanteessa joukkueessa pitäisi olla kaksi yv-kenttää, mutta Ässillä ainoa oikeasti yv:llä peliä tekemään pystyvä pelaaja on kikkapoika Järvinen. Fabre on myös taitava pelaaja, mutta eihän siitä pääse mihinkään, että Ässillä on keskitason materiaali ja se myös näkyy jäällä.”

”Tämä ei ole Ässien arvostelemista, vaan totuus, jonka kanssa Porissa joudutaan elämään. Siksi osaaminen kaikilla tasoilla on tärkeää – seurajohdossa, urheilujohdossa ja valmennuksessa.”

”Enkä tarkoita nyt vain päävalmentajaa, vaan kaikkia seurassa toimivia valmentajia. Hyvä esimerkki on maalivahtivalmentaja Jaakko Rosendahlin tekemä työ. Hän teki Niklas Rubinista Liigan parhaan maalivahdin ja vaikka Jan Bednářilla ei maanantaina ollutkaan paras iltansa, hän on ollut tällä kaudella Rosendahlin valmennuksessa yksi Liigan parhaista maalivahdeista.”

Kriittinen kausi

Lehkosen mukaan Ässillä on ensi kaudella edessään kriittinen kausi. Uuteen A-liigaan on jaossa vain 14 paikkaa, joten ensi kauden joukkueista kolme joutuu lähtemään hakemaan vauhtia B-liigasta – ja pelaamaan Tapparan, Ilveksen ja HIFK:n kaltaisten nimekkäiden seurojen sijasta sellaisilla paikkakunnilla kuin Imatralla ja Iisalmessa.

”Se olisi kova paikka mille tahansa Ässien kaltaiselle perinteiselle seuralle, joka on pelannut vuosikymmeniä pääsarjassa ja saanut maistaa jopa mestaruuksien voittamisen tunnetta.”

”On todella mielenkiintoista nähdä, millaisen joukkueen Ässät saa kasattua, sillä ensi kaudella jollekin perinteiselle seuralle voi iskeä katastrofi – ja mitä sitten tapahtuisi? Siinä sitä riittääkin miettimistä”, Lehkonen sanoo.