Joensuu palkkasi tulevien vuosien tähtijoukkueen pelinjohtajaksi vanhan kultasormensa
Joensuun Maila valmistautuu kovaa vauhtia vuosien 2028 ja 2029 huippujoukkueen rakentamiseen. Nyt pakasta kiskaistiin joukkueelle pelinjohtaja.
Joensuun Maila uutisoi tiistaina JoMan vuoden 2018 mestarijoukkueen pelinjohtajan Petri Pennasen tehneen seuran kanssa kolmivuotisen sopimuksen.
Pennanen toimii ensi kaudella lajivalmentajana ja on mukana pelinjohtaja Markus Wirzeniuksen valmennusryhmässä. Kausiksi 2028 ja 2029 Pennanen siirtyy Wirzeniuksen paikalle pelinjohtajaksi.
ElmoTV:n pesäpalloasiantuntija Pekka Arffman pitää Pennasen palkkaamista JoMalta vahvana ratkaisuna.
”Joensuulla on erittäin kunnianhimoiset suunnitelmat rakentaa vuosiksi 2028 ja 2029 huippujoukkue. Pennasella on keskeinen rooli ensimmäisessä vaiheessa joukkueen rakentamisessa ja sen jälkeen joukkueen valmennuksellisessa ja pelillisessä johtamisessa. Tähän tehtävään Pennanen istuu erinomaisesti”, Arffman sanoo.
”Pennanen on yksi valtakunnan johtavista kokonaisvaltaisista valmennuksellisista ja pelinjohdollisista osaajista. Hän toi 2010-luvun lopulla vallankumouksellisen tavan pelata ulkopeliä, johon kuului ulkopelikuvioiden muuttaminen vielä syötön aikana. Monet matkivat JoMan pelitapaa, mutta yksikään joukkue ei saanut sitä toimimaan yhtä hyvin kuin Joensuu Pennasen aikana.”
”Joensuun oli tuohon aikaa todella kova joukkue, mutta Pennanen toi siihen viimeisen silauksen. JoMa voitti Pennasen kahdella ensimmäisellä kaudella pronssia ja kolmannella pamahti sitten mestaruus.”
”Sen jälkeen Pennanen siirtyi muihin tehtäviin. Vaikka Pennasen ratkaisut ovatkin olleet ymmärrettäviä, hänen tasoisensa osaajan menettäminen ”siviilihommiin” on aina menetys pesäpallolle. Toki Pennanen on ollut mukana JoMassa taustaroolissa senkin jälkeen. Esimerkiksi kesällä 2025, kun JoMa voitti poikien Superpesiksen mestaruuden, Pennanen oli tiiviisti joukkueen mukana.”
”Nytkin hän voi virallisesti aloittaa uudessa tehtävässään vasta nyt, mutta oletettavasti Pennanen on ollut jo tähänkin saakka keskeisessä roolissa vuosien 2028 ja 2029 joukkueiden rakentamisessa”, Arffman arvioi.
44-vuotias Pennanen on lähtöisin Kiteeltä. Hän voitti pelaajana Kiteellä kaksi Suomen mestaruutta ja yhden SM-hopean. Vuoden 2000 mestaruuskaudella hänen roolinsa oli pienempi, mutta mestaruusvuonna 2005 hän pelasi kaikki pudotuspelit finaalit mukaan lukien.
Pennanen pelasi omalla peliurallaan Kiteen lisäksi Haminassa, Puijossa ja Kouvolassa.





