Roope Hintz naureskeli tappelussa kipeytyneille sormilleen ja ratkaisi kostovoiton
Roope Hintz ja Dallas Stars saivat makea revanssi Colorado Avelanchesta kaksikon toisessa peräkkäisessä ottelussa. Hintz ratkaisi Dallasin voiton jatkoajalla.

Dallas Starsin tähti Roope Hintz palasi jäälle keskiviikkona Denverissä täysissä sielunvoimissa, vaikka joutui lääkärintarkastukseen edellisenä iltana kauden ensimmäisen Colorado Avalanche -kohtaamisen jälkeen.
Hintz tappeli ykkösottelussa raivokkaasti toisessa erässä Coloradon superpelaaja Nathan MacKinnonin kanssa, joka oli pitkään sen jälkeen paikkailtavana pukuhuoneessa. MacKinnon kommentoi, että Hintz iski ihan kovaa.
Dallas kohtasi Coloradon heti keskiviikkona uudelleen ja Hintz ratkaisi rankkarillaan kakkosottelun voiton.
”Voitto merkitsee tietysti meille tosi paljon. Pelasimme jo edellisiltana tosin hyvin, mutta tulos ei ollut se mitä halusimme, joten pidimme keskustelun ja päätimme, että tulemme tänne pelaamaan samalla tavalla”, Hintz kommentoi TNT:n haastattelussa heti ottelun jälkeen.
Tappelullaan edellisessä ottelussa Hintz keräsi kovan jätkän mainetta. Hän ei ollut NHL-uransa 527 ottelussa pudottanut hanskoja aiemmin vielä kertaakaan.
”Hanskat tuntuivat tänään sopivan vielä käteen. Sormet ovat olleet ehkä vähän kipeät, mutta ei se mitään”, Hintz hymähteli.
”Eihän tuo ole tyypillistä käytöstä minulle, mutta oli ihan hauskaa.”
Hintz myönsi, että kamppailulajit ovat hänelle kuitenkin tuttuja.
”On tässä ehkä vähän harjoiteltu sellaista, mutta enemmän siksi, että kamppailulajit ovat erittäin hyvä treenimuoto – ei siksi, että sitä haluaisi iskuja jaella.”
Hintz harmitteli haastattelussa sitä, että joukkueesta puuttui Colorado-otteluissa flunssainen Wyatt Johnston, joka teki viime kaudella tehot 45+41. Lisäksi sivussa on vähintään kolme kuukautta Matt Duchene lihasleikkauksen vuoksi.
”He ovat tosi iso osa joukkuettamme ja heitä kaivataan. Nyt täytyy vain painaa menemään sillä joukkueella, joka meillä on jalkeilla. Meidän on pelattava kuitenkin hyvällä itsetunnolla ja löytää muita kemioita jäällä”, Hintz totesi.
Colorado on aina kova divisioonavastus Dallasille ja myös se joukkue, joka on tehokkaasti jyrättävä edestä pois, jos Stanley Cupia haluaa kesäkuussa nostella.
”He ovat yleensä vastassa, jos kannun haluaa voittaa. Heitä vastaan on kyllä aina hyviä kohtaamisia. Tosi tiukkoja pelejä, sekä paljon itkua ja fyysistä peliä. He ovat tosi nopea joukkue ja heillä on maailman parhaita pelaajia”, Hintz analysoi.
”Nämä ovat kuitenkin aina tosi hyviä otteluita”, hyökkääjä lisäsi.
Dallas goal!
Scored by Roope Hintz in the shootout.
COL: 2 | DAL: 3
#DALvsCOL #GoAvsGo #TexasHockey https://t.co/4fBe88AqgC
— NHL Goals (@nhl_goal_bot) October 15, 2026




