Alajärvellä on alakerran haastajista parhaat saumat päästä pudotuspelijunan kyytiin
Alajärvi on joutunut kamppailemaan alkukauden Imatran ja Pattijoen tavoin siipirikkona. Sillä on silti edelleen kaikki saumat selvittää tiensä kahdeksan joukkueen pudotuspeleihin.
Alajärvi otti ison voiton kaatamalla Imatran kotonaan keskiviikkona 2-0 (3-2, 2-1). Pekka, onko Alajärven alkukausi vastannut odotuksia?
On ja ei ole. Alajärvi hävisi kaksi kauden ensimmäistä otteluaan, mutta voitti sen jälkeen Mansen, Kempeleen ja Hyvinkään peräjälkeen. Niissä otteluissa Alajärvi näytti, millainen potentiaali sillä parhaimmillaan on.
Sen jälkeen sen meno on hyytynyt, mitä selittää osin sama ongelma, joka on sotkenut Pattijoen ja Imatran alkukauden eli loukkaantumiset.
Erityisen kipeää Alajärvelle on tehnyt kauden hyvin aloittaneen Matias Litmasen loukkaantuminen. Hän on ollut sivussa jo viidestä ottelusta. Litmanen oli ennen loukkaantumistaan pelannut kakkosena hyvillä tehoilla, minkä lisäksi hän oli yksi joukkueen tärkeimmistä pelaajista.
Kun toinen etenijäksi hankittu pelaaja, Anttoni Peltomäki, on ollut sivussa koko kauden, Alajärvellä ei ole ollut niin paljon jalkoja kuin se olisi halunnut.
Lisäksi Alajärven alkuohjelma on ollut vaativa, sillä keskiviikkoinen Imatra-ottelu oli vasta sen toinen ottelu muita pohjalla olevia joukkueita, Haminaa, Pattijokea ja Imatraa vastaan.
Sanoit, että loukkaantumiset ovat selittäneet osan menon hyytymisestä. Mikä muu?
Sisäpelissä pahiten on pettänyt joukkueen kokenut kaarti. Nestori Yli-Sissala on ollut yllättävän epävarma kolmosena ja Imatraa vastaan hän pelasi jo kakkoskärjessä.
Alajärvellä piti olla myös kohtalaisen vahva kotiutusosasto, mutta myös se on yskinyt. Pääkotiuttajista lyöjäjokeriksi hankitun Markus Hallasuon onnistumisprosentti kotiutustilanteissa on ollut vain 33, Veeti Kokon 41,7 ja Imatran kentästä kolmen juoksun arvoisen kunnarin lyöneen Toni Marjamäen 45,5.
Lisäksi Tuukka Etula, jolla olisi potentiaalia kotiuttajana, on päässyt yrittämään koko kauden aikana kotiutusta vain kolmesti.
Kärjessä Joona Peltokangas ja Elmeri Koivusalmi ovat alkukauden valonpilkkuja ja keskiviikon otteluun Kossusta napattu etenijäjokeri Justus Teppo meni Imatraa vastaan kentällä seitsemällä yrityksellä seitsemän kertaa.
Kärjen hyvä peli on mennyt hukkaan siinä, ettei kärkeä ole saatu vietyä kolmoselle asti riittävillä prosenteilla, ja silloin kun saatu, kotiutusosasto on pettänyt. Alajärvi on tehnyt sarjassa kolmanneksi vähiten juoksuja, 48. Se tarkoittaa jaksoa kohden kahta juoksua.
Alajärvi ei alun perinkään ollut mikään supervahva ulkopelijoukkue. Sen kentästä on lyöty jo 89 juoksua eli 3,7 juoksua jaksoa kohden.
Lukkari Elmeri Iivonen on ollut Ankkureiden ulkopelin ehdoton johtohahmo ja pelannut vahvan kauden. Marjamäki ja Kokko ovat muodostaneet hyvän ja viime kautta selvästi paremman etukenttäparin, mutta Kokkokin oli kolmesta ottelusta sivussa.
Kolmas plussa lukkaripelin ja etukentän lisäksi menee kopparina pelaavan Etulan heittokädelle.
Kahdeksan kärkiseuran ja alakastiin kuuluvien Alajärven, Pattijoen, Imatran ja Haminan välissä on jo pieni hajurako. Alkaako pudotuspelipaikkojen suhteen ilmassa olla jo ratkaisun äärirajoja?
Ei vielä. Sarjaa on pelattu karkeasti ottaen kolmannes, joten tässä ehtii tapahtua vielä monta asiaa.
Ensimmäinen iso kysymys varsinkin Alajärven, Imatran ja Pattijoen kohdalla on se, saavatko he sairastuvalla olevia ukkoja takaisin ja milloin.
Alajärven loukkaantumistilanne ei ole aivan niin paha kuin Imatralla ja Pattijoella ja muutenkin sen tilanne näyttää näistä alakerran haastajista parhaalta. Sillä on vielä kolme ottelua jäljellä Haminaa sekä kaksi ottelua Imatraa ja Pattijokea vastaan. Niissä otteluissa on pöydällä 21 ottelua.
Alajärven on kuitenkin ratkaistava tilanteiden tekemiseen ja kotiutukseen liittyvät ongelmansa sekä saatava mielellään vielä nopeita jalkoja. Alajärven onneksi tähän mennessä ovat yskineet kokeneet pelaajat. Heidän taitonsa eivät ole mihinkään kadonneet, joten nyt kysymys on siitä, milloin kokenut kaarti herää.
Alajärvi kohtaa neljässä seuraavassa ottelussa Pattijoen vieraissa, Hyvinkään kotona ja vieraissa ja Vimpelin vieraissa. Niissä peleissä on isot panokset sen suhteen, onko ero kahdeksaan kärkiseuraan heinäkuun alkuun mennessä kasvanut vai kaventunut. Mitään ei ole vielä ratkaistu.