Kimi Antonelli ajoi tylyt terveiset: Sanokaa veljet maailmanmestaruudelle ”arrivederci”
Kimi Antonelli otti kauden voittonsa formula ykkösten MM-sarjassa Spassa. Kaikki tietävät, mitä se tarkoittaa.

Kimi Antonelli otti kauden kuudennen F1-osakilpailuvoittonsa Belgian Spassa sunnuntaina. Edellisestä voitosta ehti kulua kolme kisaa. Voitollaan Antonelli repi myös 50 pisteen kaulaa MM-sarjassa.
”Antonellin mestaruus vaatii enää sen, että Mersu pysyy kisakunnossa, eikä keskeytyksiä tule. Nuori kundi luottaa omaan tekemiseensä niin vahvasti, ettei homma hitsaa mistään muusta kuin auton luotettavuudesta”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari toteaa.
”Virtuaalinen turva-autoepisodi teki kuitenkin lommon Mersun Span kisan taktiikkaan. Virtuaalisen turva-auton aikana tehdyn varikkopysähdyksen vuoksi Ferrarin Charles Leclerc nappasi toviksi kärkipaikan haltuunsa, mutta lopulta nuori italiaano ajoi käytännössä Leclercin kiinni ja otti kärkipaikan takaisin.”
”Kisan alussa Antonellille tapahtui myös toinen lipsahdus, kun toisesta ruudusta lähtenyt Max Verstappen pääsi ohittamaan Antonellin. Oli muuten upea ohitus, mutta Red Bullista ei ollut taistelijaksi. Verstappen valitteli kisaan aikana taas tiimiradiossa sitä sun tätä, mutta otti kuitenkin kolmannen sijan.”
Valtteri Bottas toi Cadillacinsa ruutulipulle sijalla 18. Hän oli ainoa Cadillacilla maaliin asti ajanut kuski.
”Sergio Pereziltä jäi matka kesken, mutta Bottaksen auto kesti Span haasteet. Kovin kilpailukykyinen hän ei ollut, mutta tallin tulokaskausi ei vain ole helppo. Eivät ne koskaan ole”, Mustakari muistuttaa.
”Vielä vaikeampaa on Aston Martinilla, joka on joka kisan hännänhuippu tällä kaudella. Spassa Lance Stroll keskeytti kisan ja Fernando Alonso oli viimeinen ruutulipulle ajanut kuski. Hän jäi kaksi kierrosta voittajalle.”
”Tallin autojen tilanne on suuri mysteeri. Paljon ihmetellään miten Adrian Neweyn ja Hondan rakentama auto ei vain pelitä. Jotain on pahasti vialla, eikä sitä ilmeisesti pystytä korjaamaan tälle kaudelle”, Mustakari arvelee.




