Kouvolan odotettua vaisumman kauden takana on yksi syy ylitse muiden

Ville Pesu on on tuonut kauden aikana neljä juoksua kahdeksassa ottelussa.

PesäpalloViistopolkumies

Kouvolan odotettua vaisumman kauden takana on yksi syy ylitse muiden

Kouvolan Pallonlyöjien peli ei ole vielä auennut kunnolla. Siihen on yksi syy ylitse muiden.

Pekka Arffman
TEKSTI Pekka Arffman
JULKAISTU 1.7.2026 | KUVAT Antti Haapasalo

Kokeile upouutta TaikaSpinniä. Voit voittaa Taikapyörästä 500 ilmaista kierrosta ja jopa 5000 euroa riihikuivaa rahaa!

Miesten Superpesiksen sarjataulukko on näyttänyt erilaiselta, mitä kauden alussa odotettiin. Vimpelin vahva kauden aloitus ei ole tullut puskista, mutta Joensuun ja Hyvinkään nouseminen tässä vaiheessa sarjan kakkoseksi ja kolmoseksi on ollut yllätys.

Sarjataulukko elää ja kun joukkueiden ottelumäärät tasoittuvat, sarjan kärki Vimpelin jälkeen voi näyttää erilaiselta. Se ei kuitenkaan poista sitä, että kolme ennakoitua kärkiseuraa, Manse, Sotkamo ja Kouvola ovat pelanneet kauden alun alle odotusten.

Kolmikosta Kouvolalla ja Sotkamolla on ollut sama haaste: niiden ulkopeli on ollut takuuvarmaa ja tuttua tekemistä, mutta sisäpeli ei ole toiminut odotetulla tavalla. Molemmilla sisäpelissä on sakannut ennen kaikkea kotiutukset.

***

Kouvolan ongelmat näkyvät hyvin myös tilastoissa. Se on tehnyt sarjassa neljänneksi eniten kolmostilanteita, 14,2 per ottelu, mutta sen tärkeimpien kotiuttajien, Patrik Wahlstenin, Teemu Nikkasen ja Elmeri Liedon, kotiutusprosentit ovat alle 40. Ne ovat pääkotiuttajille heikkoja lukemia.

Se, miksi kolmikon kotiutusprosentit ovat olleet alle 40:n, on mielenkiintoinen kysymys. Kouvola yritti vähentää täksi kaudeksi riippuvaisuutta Wahlstenista, mutta ainakaan tähän mennessä suunnitelma ei ole toiminut. Wahlstenin ja Nikkasen kotiutusprosentit ovat pudonneet tuntuvasti eikä Liedosta ole ollut toivottua apua.

Olivatpa syyt mitkä tahansa Matti Latvalasta luopumiselle, Kouvola on joka tapauksessa kaivannut Latvalan viime kaudella lyömiä 50 juoksua ja varmuutta elintärkeiden juoksujen lyöjänä.

Muilta osin Kouvolan sisäpelin on toiminut hyvin. Etenkin kakkosena pelannut Eemeli Laine sekä kolmosena ja nelosena pelannut Elias Pitkänen ovat olleet sisällä hyvässä vedossa. Laine on purkanut haastavan ykkösvaihdon 69,9 prosentin tehoilla ja Pitkänen kakkosvaihdon 76,2 prosentin tehoilla. Pitkänen on lisäksi lyönyt 12 juoksua 70,2 prosentin tehoilla.

Ykköskärkenä pääosin pelannut Patrik Vartama on onnistunut kentällemenoissa 57,5 prosentin tehoilla.

Myös Kouvolan kakkoskärki on toiminut odotetulla tavalla.

***

Kouvolan vahvin osa on ollut kuitenkin ulkopeli. Elias Pitkänen ei välttämättä ole ollut aivan uransa parhaassa iskussa, mutta hän on Kouvolan ulkopelin ehdoton arkkitehti ja edelleen arvostettu eliittilukkari, kuten valinta yleisöäänestyksessä Idän lukkariksi osoittaa.

Parhaimmin Pitkäsen lisäksi on onnistunut Laineen ja Valtteri Luoman muodostama etukenttä. Lieto on ollut hyvä lisä polttolinjaan ja pelannut tärkeässä roolissa heittäjänä molemmissa kulmissa.

Kouvolan ulkopeliä on helpottanut myös se, että etenkin Vartamaa vaivanneet talvella vaivanneet käsivammat ovat historiaa. Näin Kouvola on voinut hyödyntää yhtä tärkeimmistä aseistaan, kovaa heittovoimaansa.

***

Kouvola on nyt sarjassa kuudentena. Se on pelannut sarjassa vähiten otteluita ja voisi ”rästipelinsä” voittamalla nousta Mansen, Hyvinkään ja Joensuun kanssa samaan kimppaan – jonne myös Sotkamo tulee nousemaan –, mutta kysymys kuuluu, voittaako Kouvola rästipelinsä?

Kouvolan sisäpeli ja etenkään kotiutukset eivät ole vielä auenneet ja jos meno jatkuu tällaisena, tilanne tuskin hirveästi muuttuu.

Tässä mielessä onkin mielenkiintoista nähdä, miten Kouvola onnistuu kahdessa seuraavassa ottelussaan, kun se kohtaa vieraissa Joensuun ja Mansen. Ne ottelut antavat viitteitä siitä, missä Kouvola tällä hetkellä menee.

Joensuun ja Mansen jälkeen Kouvolalla alkaa helpompi putki, jonka aikana se kohtaa kolmesti Imatran sekä kotonaan Koskenkorvan ja Kiteen. Niistä otteluista se raapii varmasti pisteitä, mutta niin sen pitäisi raapia pisteitä myös Joensuulta ja Manselta.

***

Vaikka Kouvolan alkukausi on ollut alavireinen, se ei ole menettänyt vielä mitään. Ulkopeli ja ykköskärki toimivat riittävän hyvällä tasolla, samoin kakkoskärki. Kysymys tiivistyy nyt siihen, löytävätkö etenkin Wahlsten ja Nikkanen parhaat tehonsa loppukauden aikana.

Wahlsten löi viime kaudella runkosarjassa 109 juoksua 51,9 prosentin tehoilla ja Nikkanen 41 juoksua 48,2 prosentin tehoilla. Ottelukohtaisiksi juoksuiksi muutettuna se tarkoitti kaksikolta viittä juoksua per ottelu. Tällä kaudella Wahlsten ja Nikkanen ovat lyöneet ottelussa yhteensä keskimäärin vain 3,4 juoksua.

Kaksikon taidot eivät ole kadonneet mihinkään ja jos Kouvola saa kaivettua Wahlstenin ja Nikkasen tehot esille, Kouvolalla on edelleen sanansa sanottavanaan – niin runkosarjassa kuin syksyn ratkaisupeleissä.

Kokeile upouutta TaikaSpinniä. Voit voittaa Taikapyörästä 500 ilmaista kierrosta ja jopa 5000 euroa riihikuivaa rahaa!