KuPS on mestaruutensa ansainnut, mutta kauden suurin kysymys ei ole KuPS, vaan HJK
KuPS kruunattiin toisena vuonna peräkkäin Veikkausliigan mestariksi. Kuopiolaiset ovat mestaruutensa ansainneet, mutta syksyn suurin kysymys on silti se, herääkö HJK horroksestaan.
Veikkausliigan mestaruustaistelusta tuli tänä syksynä huimaava jännitysnäytelmä.
Vaikka mestaruus ratkesi jo ennen sunnuntaina pelattavaa viimeistä kierrosta, tapa, jolla KuPSin seurahistorian kahdeksas mestaruus sinetöityi maanantai-iltana, oli kuin suoraan jonkun kirjallisuushistorian jännityksen mestarin dekkarin viimeisiltä sivuilta.
Ilves tiesi, että sen on pakko kaataa kotiyleisönsä edessä SJK. Ilta ei sujunut kuitenkaan käsikirjoituksen mukaan, sillä SJK meni ensin 1-0-johtoon ja sitten toisella jaksolla 2-1-johtoon.
Ilves kuitenkin nousi hurjan takaa-ajonsa jälkeen 3-2-johtoon ja juuri kun kaiken piti olla ladattuna valmiiksi päätöskierroksen hurjille kiemuroille ja käänteille, SJK:n 22-vuotias maalitykki Kasper Paananen laukoi horjuvien Ilves-puolustajien keskeltä ottelulle uskomattoman päätöksen – käytännössä ottelun viimeisellä laukauksella.
Se laukaus mursi Ilveksen kannattajien sydämet ja käynnisti KuPSin ja sen kannattajien mestaruusjuhlat kaukana Kallaveden rannoilla.
***
Urheilun pyhimpien periaatteiden mukaan tulosta on kunnioitettava ja kumarrettava. Siksi KuPS on mestaruutensa ja kaikki onnittelunsa ansainnut.
Niin on ansainnut myös KuPSin päävalmentaja Jarkko Wiss, hänen valmennustiiminsä ja koko KuPSin organisaatio. Ennätykset voidaan urheilussa murskata, mutta mestaruudet ovat ikuisia. Ne pysyvät ikuisina, vaikka KuPS vaihtaisi mestaruuskautensa jälkeen päävalmentajaa tai muokkaisi miten päin tahansa joukkuetta ja organisaatiotaan.
KuPS saa nyt varmistuneesta mestaruudesta myös valtaisan bonuksen, sillä se pääsee etenemään ensi kesällä eurocupeissa niin sanottua mestarijoukkueiden polkua pitkin, mikä madaltaa ratkaisevalla tavalla eurocupien lohkopeleihin pääsyä.
On laskettu, että esimerkiksi Veikkausliigan mestarijoukkueella on jopa 80-prosenttinen mahdollisuus selviytyä seuraavalla kaudella vähintään Konferenssiliigan sarjavaiheeseen.
Laskelmaa tukee käytäntö. Konferenssiliiga alkoi kesällä 2021 ja siitä lähtien Veikkausliigan edellisen kauden mestarijoukkue on selviytynyt joka syksy joko Konferenssiliigan tai Eurooppa-liigan lohkopeleissä – ensin HJK neljänä syksynä peräkkäin ja KuPS tänä syksynä.
Kysymys ei ole vain pelaajien ja kannattajien kannalta ikimuistoisesta mahdollisuudesta. KuPS kuittaa tämän kauden euromenestyksestään jopa 4-5 miljoonaa euroa. Summasta suurin osa, 3,17 miljoonaa euroa, lohkesi siinä vaiheessa, kun KuPS varmisti paikkansa Konferenssiliigan sarjapeleissä.
***
Vaikka Veikkausliigan mestaruustaistelusta tuli kaikkine käänteineen ja tasaisuuden vuoksi hyytävä, tämän kauden suurin kysymys on kuitenkin se, miten korkean riman yli KuPSin täytyi mestaruuden voittaakseen hypätä?
Veikkausliigassa nähtiin tasokkaita otteluita ja taivaanrannalle nousi monia uusia tähtiä, joista oli ja tulee jatkossakin olemaan Veikkausliigan lisäksi iloa myös suomalaiselle jalkapallolle.
Yhtä kysymystä ei voi kuitenkaan kiertää.
Vaikka monet seurat ovat KuPSin, Ilveksen ja SJK:n johdolla kehittäneet toimintaansa, Suomen kentillä on yksi seura, joka on kaikilla taloudellisilla mittareilla mitattuna omassa luokassaan.
Se seura on HJK.
HJK Oy teki viime kaudella 10,1 miljoonan euron liikevaihdolla 860 000 euroa voittoa. Tilikausi oli HJK Oy:lle jo 11:s peräkkäinen voitollinen tilivuosi.
HJK mahtiasema näkyi myös satsauksissa joukkueeseen. HJK:n ennen kautta antaman oman ilmoituksen mukaan sen tämän kauden pelaajabudjetti oli 2,6 miljoonaa euroa, kun muista Veikkausliigan seuroista vain KuPS pääsi miljoonaliigaan – ja sekin sinne vain niukasti 1,2 miljoonan euron pelaajabudjetillaan.
***
Tätä taustaa vasten HJK:n pitäisi olla se seura, joka määrittelee pelillisen ja toiminallisen riman korkeuden Suomessa.
Tällä hetkellä se ei kuitenkaan tee sitä. HJK on tehnyt vuodesta 2014 lähtien joka vuosi taloudellista voittoa, mutta kuinka monta kertaa se on tänä aikana osannut puristaa koneestaan irti kaikki maksimit tai edes suurimman osan potentiaalistaan?
Vastauksesta voidaan väitellä, mutta HJK on vastannut kysymykseen itsekin:
Klubia on vuodesta 2014 alkaen valmentanut ennen nykyistä päävalmentajaa Miika Nuutista viisi eri päävalmentajaa – Sixten Boström, Mika Lehkosuo, Toni Koskela, Toni Korkeakunnas ja Ferran Sibila.
He kaikki ovat saaneet potkut kesken kauden.
Nyt kannattajat ja mediat vaativat potkuja myös Nuutiselle, mutta huuto on turhaa. HJK on vahvistamattomien tietojen mukaan jo tehnyt sopimuksen Nuutisen paikalle tulevan uuden päävalmentajan kanssa. Asian julkistaminen odottaa vain kauden päättymistä ja päävalmentajan nimen paljastamista.
***
HJK:ssa voitaisiin kuitata olankohautuksella seuraan kohdistuva yhä kiihtyvä arvostelu. Mitä se varsinkaan medialle kuuluu, miten me hoidamme puutarhaamme?
Kannattajille ja suomalaiselle jalkapallolle se kuitenkin kuuluu. Suurin ja kaunein ei ole vain romanttiselta kuulostava titteli.
Se on ennen kaikkea asema, joka tuo mukanaan myös vastuun.
HJK ei hukkaa tällä hetkellä vain omia resurssejaan ja omia mahdollisuuksiaan. Se laiminlyö myös vastuutaan suomalaisen seurajalkapallon tärkeimpänä tulenkantajana ja suunnannäyttäjänä.
HJK voi ylivoimaisten taloudellisten resurssejansa ansiosta kahmia lupaavia junioripelaajia ympäri Suomea, mutta onko HJK enää oikeasti paras ympäristö nuorelle suomalaispelaajalle kehittyä seuraavalle suurelle askelmalle jalkapalloilijana – tai onko se Suomen paras seura kasvattamaan junioripelaajia, kuten sen pitäisi lähtökohtaisesti olla?
HJK saa kyllä naarattua edelleen Suomeen ulkomaalaisia pelaajia, mutta eikö verkkoihin tartu enää oikeasti lahjakkaita ja lupaavia pelaajia vai eikö klubilainen silmä tunnista heitä?
***
HJK:sta löytyy niin paljon strategista ja jalkapalloilullista osaamista, että se kyllä osaa halutessaan tunnistaa ongelmansa ja korjata ne.
Mutta löytyykö seurajohdosta enää aitoa ja ehtymätöntä sudennälkää vai ovatko yläkerran isojen hurttien mahat jo niin täynnä, että nyt vaan juosta jolkotellaan ja naureskellaan pikkuseuroille?
HJK ei tarvitse herätäkseen sitä, että KuPS juhlii nyt toisena vuonna peräkkäin Veikkausliigan mestaruutta eikä se tarvitse sitä, että se sijoittuu tällä kaudella Veikkausliigassa viidenneksi.
HJK tarvitsee herätäkseen vain tahtoa. Sitä, että tehdään tarvittavat päätökset ja pannaan toimeksi.
KuPSin mestaruus maistuu meille jokaiselle savolaiselle jalkapallosydämelle, mutta suomalaisen jalkapallon suurin voitto tänä syksynä olisi, että suurin ja kaunein heräisi keskinkertaisuuden horroksestaan.





