Lewis Hamilton ajaa potku-uhan alla Zandvoortissa – vika ei ole kuitenkaan vain miehessä
MM-taistelun ja Max Verstappen -huuman takana Zandvoortissa seurataan viikonloppuna suurennuslasilla Lewis Hamiltonin romahdusta,

F1-kausi jatkuu viikonloppuna Hollannin Zandvoortissa. Kyseessä on puolustavan mestarin Max Verstappenin kotikisa, joten Red Bullilta odotetaan jonkinmoisia taikoja, jotta hollantilaiskuski onnistuu. Kovimmat paineet kisassa on kuintenkin mieli maassa kesälomalle jääneellä Ferrarin Lewis Hamiltonilla, jonka kausi on ollut täysi floppi.
”Kyseessä on Verstappenin kotiareena ja kyllä kannattajat odottavat, että talli on keksinyt jotain piristystä autoon tähän kisaan. Verstappen osaa radan ja niksit muutenkin, mutta auton on sovittava jetsulleen käteen, jos hän haluaa edes kotiradallaan McLarenit peitota”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari näkee.
”Iso kysymys on tietysti myös se, että ovatko McLarenit yhä yhtä vahvoja kuin ennen kesätaukoa? Minä arvelen, että ovat. McLarenit ovat sopineet tällä kaudella ihan joka radalle ja kuskit kisaavat keskenään täydellä höngällä mestaruudesta, joten valot tuskin ovat kolmessa viikossa tallissa tai kuskien silmissä sammuneet.”
Kisaviikonlopun kysymysmerkki on Ferrarin Lewis Hamilton, joka jäi lomille ahdistuneena. Hän sanoi medialle olevansa täysin hyödytön. Sittemmin kuskin mieli on hieman piristynyt, joten britin tekemiset ovat erityisen mielenkiinnon kohteena.
”Hamiltonin kohdalla tilanne on se, että tulos tai ulos. Hän on jo menettänyt Ferrarin fanien, tifosien, kannatuksen ja jos aika-ajo ei suju, italialaismedia pistää myllyn pauhaamaan täydellä teholla”, Mustakari uskoo.
”Vika floppiin ei tosin ole pelkästään Hamiltonissa. Ferrarin auto ei ole ollut paras mahdollinen ja jos kuskilla ei ole luottoa ajoneuvoonsa, on vaikeaa paahtaa kolmeasataa radalla. Jos joka mutkaan pitää hidastaa ennen aikojaan, vie se lopulta menestysmahdollisuudet. Kuski voi korjata ajotaidollaan ja osaamisellaan osan asioista kisassa, mutta jos auto ei pelitä, tulee pitkässä kisassa lopulta ongelmat esiin Ja se on jo tällä kaudella Hamiltonin kanssa nähty.”
Hamiltonia on oltu myös heittämässä ulos Ferrarilta. Muun muassa ex-F1-pomo Bernie Ecclestone on ollut sitä mieltä, että britti pitää jo pistää laulukuoroon. Kannattajat ovat jopa toivoneet Carlos Sainzin paluuta.
”Se on kyllä ollut outo toive, kun katsoo, miten espanjalainen on ajanut Williamsilla tällä kaudella. Näytöt ovat hänelläkin lähes olemattomat. Tosin on myönnettävä, että Sainz voisi Ferrarilla olla parempi kuin Hamilton, koska auto on hänelle tuttu. Ensi kaudella niin ei kuitenkaan sääntömuutoksen vuoksi enää ole. Hamiltonin uran jatko on kuitenkin jo aika ohuen narun varassa”, Mustakari miettii.