MM-sarjan kärkitaistelussa mukana oleva Sami Pajari odottaa innoissaan yhtä suosikkiralliaan
Sami Pajari lähtee tavoittelemaan uransa ensimmäistä MM-rallin voittoa torstaina alkavassa Kanariansaarten MM-rallissa.

Toyota-kuski Sami Pajari lähtee torstaina starttaavaan Kanariansaarten ralliin toiveikkaana. MM-sarjassa neljättä sijaa pitelevä Pajari on ajanut mallikkaasti tammikuussa kauden avanneen Monte Carlon rallin jälkeen.
Ruotsissa ja Keniassa hän oli tuloslistalla kolmantena ja Kroatiassa hän kuittasi toisen sijan MM-sarjan johtokuski Takamoto Katsutan takana, mutta hän kuitenkin myös johti vaikeaa rallia tovin.
Viime kaudella Kanarialla Pajari rysäytti ulos rallin 12. erikoiskokeella ja keskeytti siten neljänneltä sijalta. Silti ralli kuuluu hänen suosikkeihinsa. Kanarialla rallia ajetaan puhtailla vuoristoteillä, joilla pito on hyvä, mutta rengaskuluma voi olla jopa erittäin suurta.
”Odotan Kanarian rallia, sillä se on yksi suosikeistani. Se on täysin erilainen luonteeltaan kuin Kroatian ralli, jossa en todellakaan odottanut meidän menestyvän niin hyvin kuin menestyimme”, Pajari kertoo.
”Onnistuimme johtamaan Kroatiassa pitkään ja olimme lopulta kisan kakkosia. Ainakin paperilla Kanaria sopii meille vielä Kroatiaakin paremmin.”
Kanariansaarten rallia ajetaan jo 50. kertaa. MM-rallin statuksella se on toista kauttaan. Viime vuonna voittajaksi kaahasi Toyotan Kalle Rovanperä. Talli otti neljä parasta sijaa, kun Sebastien Ogier oli toinen, Elfyn Evans kolmas ja Katsuta neljäs.
”Pidin rallista jo viime vuonna. Meiltä löytyi vauhtia. Oma ajamiseni on mielestäni vahvempaa asvaltilla, jos se on puhtaampaa kuin Kroatiassa.”
Pajari selvästi unelmoi jopa ensimmäisestä MM-rallin voitostaan.
”Meillä on paljon positiivisia juttuja viedä Kanarialle mukanamme ja toivon, että siellä meillä on jopa edellistä vielä parempi ralli”, Pajari sanoo.
WRC: Kanarian MM-rallia ajetaan 23. – 26. huhtikuuta.





