Chelsean päällä on todellinen uhka pisteiden vähentämisestä tällä kaudella

Chelsean kaudessa on riittänyt riemun ja ilon aiheita - mutta vaarana on, että kohta suru tulee puseroon.

JalkapalloValioliiga

Chelsean päällä on todellinen uhka pisteiden vähentämisestä tällä kaudella

Chelsea on ollut Valioliigan paneelin kuultavana taloudellisista väärinkäytöksistä. Jukka Rönkä arvioi, että Chelsean selviäminen syytteistä ilman pistemenetyksiä olisi yllätys.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 13.12.2025 | KUVAT All Over Press

Chelsea on ollut joulukuussa Valioliigan asettaman paneelin kuultavana taloudellisista väärinkäytöksistä Roman Abramovitšin aikakaudella. Jukka, miten vakavista väärinkäytöksistä nyt puhutaan?

Kysymys ei ole niinkään yksittäisten väärinkäytösten vakavuudesta, vaan niiden määrästä. Syytteitä on 74, kun esimerkiksi paljon enemmän otsikoita saaneen Manchester Cityn tapauksessa syytteiden määrä on uusimpien lisäysten jälkeen 134.

Nämä syytteiden alla olevat väärinkäytökset tapahtuivat vuosien 2009-2022 välisenä aikana ja niissä oli valtaosin kysymys ohi kirjanpidon tehdyistä laittomista maksuista muun muassa pelaajien agenteille pelaajasiirtojen yhteydessä.

Tunnetuimmat näistä siirroista olivat Eden Hazardin 32 miljoonan punnan siirto kesällä 2012 Lillestä sekä Samuel Eto’on ja Willianin 50 miljoonan punnan tuplasiirto vuotta myöhemmin Anzhi Makhachkalasta.

Väärinkäytökset ovat kiistattomia. Chelsea kertoi alun perin itse Abramovitš-kaupan jälkeen, että Chelsean kirjanpidosta löytyy hämäriä kirjauksia eikä se ole missään vaiheessa kiistänyt, etteikö Abramovitšin aikana olisi rikottu sääntöjä ja pykäliä.

Nyt kysymys on enää siitä, millaisen rangaistuksen Chelsea saa näistä väärinkäytöksistä.

Chelsean näkemyksen mukaan heidän pitäisi selvitä pelkillä taloudellisilla sanktioilla, koska he ovat itse paljastaneet väärinkäytökset ja auttaneet niiden selvittämisessä. Toinen vaihtoehto on, että Chelsealta vähennetään pisteitä, kuten Evertonilta ja Nottinghamilta toissa kaudella heidän ylitettyä Valioliigan kulurajoitukset.

Joko tiedetään, selviääkö Chelsea väärinkäytöksistä pelkillä sakoilla?

Ei tiedetä, mutta pistemenetysten mahdollisuutta ei voida sulkea pois. Uhka on todellinen.

Tunnettu talousasiantuntija Stefan Borson arvioi Football Insiderin haastattelussa, että kysymys kulminoituu siihen, saiko Chelsea näistä väärinkäytöksistä urheilullista hyötyä vai oliko kysymys pelkästään talouteen ja kirjanpitoon liittyvistä rikkomuksista, kuten Chelsea väittää.

The Times paljasti viime keväänä yhden konkreettisen tapauksen. Sen mukaan Chelsea maksoi Abramovitšin Dubaihin rekisteröidyn yhtiön kautta Hazardin siirron yhteydessä tämän agentille John Bicolle ohi Chelsean kirjanpidon kuusi miljoonaa puntaa.

Borsonin mukaan palkkio vaikutti siihen, että Hazard valitsi Chelsean eikä Manchester Unitedia, joka myö olisi halunnut ostaa Hazardin. Hazard pelasi Chelseassa seitsemän kautta ja oli Chelsea-vuosinaan yksi maailman parhaista jalkapalloilijoista.

Borson nostaa Hazardin siirron esimerkkitapaukseksi siitä, että kyse oli myös urheilullisesta hyödystä.

Se on varmaa, että Chelseaa odottaa jonkinlainen rangaistus. Sitä vaaraa ei ole, että Chelsea pudotettaisiin Valioliigasta, mutta kun ottaa huomioon väärinkäytösten suuren määrän, olisi yllätys, jos Chelsea selviäisi ilman pistemenetyksiä.

Mitään massiivista pisterangaistusta se tuskin saa, mutta jos vertailukohtana ovat Evertonin kahdeksan pisteen ja Nottinghamin neljän pisteen vähennykset toissa kaudella, silloin Chelsean pistemenetys voisi olla yli 10 pisteen luokkaa.

Pisterangaistus voisi olla myös taloudellisesti erittäin merkittävä rangaistus, mikäli se maksaisi Chelsealle paikan ensi kauden Mestarien liigassa. Chelsean tasoinen huippuseura voi hyvinkin ansaita yhdestä Mestarien liiga -kaudesta yli 100 miljoonaa euroa.

UEFA antoi vuonna 2023 Chelsealle osin samoista syytteistä 10 miljoonan euron sakot, mutta UEFA ei voinut omien sääntöjensä perusteella tutkia kuin kauden 2018-2019 jälkeen tapahtuneita väärinkäytöksiä. Näin UEFA:n rangaistus ei ole suoraan vertailukelpoinen tämän Valioliigan casen kanssa.

Milloin Chelsean tapauksessa tulee tuomio?

Alun perin tuomion piti tulla jo viime talvena, mutta tämäkin asia on venynyt. Nytkään mitään tarkkaa päivää ei ole olemassa. Joidenkin arvioiden mukaan päätös voisi tulla tämän viimeisen kuulemisen jälkeen hyvinkin pian, varsinkin, jos osapuolet ovat päässeet jonkinlaiseen kompromissiin.

Aikatauluasiassa painavat päälle samat muuttujat kuin Manchester Cityn syytteissä, vaikka nämä kaksi tapausta ovatkin omia tapauksiaan ja niitä on turha rinnastaa suoraan toisiinsa.

Kaikki haluavat, että päätökset tulisivat sellaisessa aikaikkunassa, että Valioliigan sarjataulukkoa ei tarvitsisi ruuvata enää kauden jälkeen. Haaste ei ole kuitenkaan helppo, sillä jos päätös ei tyydytä Chelseaa tai Manchester Cityn tapauksessa Citya, silloin on todennäköistä, että päätöksestä valitetaan, mikä vie myös oman aikansa.

Hankalia tapauksia, mutta Chelsealle pitää nostaa hattua siitä, että he nostivat itse väärinkäytökset esille. Äärimmillään olisi voinut käydä niin, ettei näitä väärinkäytöksiä olisi koskaan huomattu.