6 kysymystä Manchester Citysta: Mikä selittää sen taantumisen, lähteekö Pep Guardiola?

Gianluigi Donnarumma ja Marc Guéhi saivat seurata aitiopaikalta Vinícius Júniorin 2-1-maalia Mestarien liigassa.

JalkapalloValioliiga

6 kysymystä Manchester Citysta: Mikä selittää sen taantumisen, lähteekö Pep Guardiola?

Manchester City kohtaa Arsenalin Liigacupin finaalissa. Sen niskassa on useita kysymyksiä, joihin kaikkiin ei ole olemassa vastausta. Ainakaan vielä.

Jukka Rönkä
TEKSTI Jukka Rönkä
@JukkaRonka
JULKAISTU 21.3.2026 | KUVAT All Over Press

6 kysymystä Manchester Citysta

1. Mikä selittää Manchester Cityn taantumisen kauden 2022-2023 huipputasolta, jolloin se voitti Valioliigan mestaruuden, Mestarien liigan ja FA Cupin?

Tärkein syy on se, että Manchester City aloitti tuon kauden jälkeen uusia joukkuettaan.

Kyseisestä tähtisikermästä Etihadin on jättänyt Kevin De Bruynen, Riayd Mahrezin, Edersonin, İlkay Gündoğanin, Kyle Walkerin, Jack Grealishin, Julián Álvarezin ja Manuel Akanjin johdolla kymmenkunta sellaista pelaajaa, jotka olivat joko joukkueen runkopelaajia tai erittäin arvokkaita pelaajia materiaalin leveyden ja kierrätyksen kannalta.

Uudistamisprosessi on ollut raju ja on selvää, että laivaa ei käännetä yhdessä tai kahdessa yössä, vaikka ruorissa olisi itse Pep Guardiola.

Lisäksi muutamalla pelaajalla taso on heilahdellut yllättävällä tavalla. Etenkin Phil Foden on jo pitkään ollut varjo parhaista päivistään.

Myös Erling Haaland on hyytynyt hurjimmista maalilukemistaan. Nyt kohistaan siitä, että hän on tehnyt joulun jälkeen Valioliigassa 12 ottelussa vain yhden pelitilannemaalin. Totta, mutta jo viime kausi oli Haalandilla vaikea. Hän teki viime kaudella Valioliigassa 31 liigaottelussa ”vain” 22 maalia eli saman verran, mitä hän on tehnyt tällä kaudella 29 ottelussa.

Manchester Cityn tätä kautta selittää myös se, että City osallistui viime kesänä seurajoukkueiden MM-turnaukseen, mikä söi pelaajilta elintärkeitä lepoviikkoja ja sotki Cityn pre-seasonia. Kun ottelutahti on muutenkin Englannissa äärimmäinen, koneen hyytyminen ei ole mikään ihme. Hyytymisen ei tarvitse olla edes suuren suurta, kun marginaalit alkavat kääntyä väärään suuntaan.

Kumpi – 3-0 Arsenalille ja kympillä 210 euroa vai kymppi Manchester Cityn voitolle kertoimelle 3,20? Nappaa uuden pelaajan bonukset ja pistä pelimerkit sisään 247Betillä!

2. Mikä selittää Erling Haalandin hyytymisen?

Kauden rasitukset ovat myös Haalandin hyytymisessä iso tekijä. Hän oli alkukaudella pysäyttämättömässä iskussa, mitä kuvaa se, että hän iski tämän kauden 22 liigamaalistaan peräti 19 jo ennen joulua pelatuissa 17 liigaottelussa.

Kun Haalandin maalikone on alkanut yskiä, se on näkynyt norjalaisen itseluottamuksessa. Esimerkiksi tiistaisessa Mestarien liigan ottelussa Real Madridia vastaan Haalandin iskemä 1–1-tasoitusmaali oli enemmän louhikkoinen rysäytys kuin maailman pelätyimmän maalintekijän selkäytimestä lähtenyt viimeistely.

Paljon on puhuttu myös siitä, että Haalandin pelaamisessa olisi näkynyt mestarisyöttäjien De Bruynen lähtö ja Fodenin tason romahtaminen. Olen eri mieltä. De Bruyne ei ollut enää Cityssa alkukaudella ja Foden kamppaili silloinkin kadonneen loistonsa kanssa, mutta Haaland iski silti syyskaudella hirmulukemia.

3. Eroaako Pep Guardiola tämän kauden jälkeen?

Tuhannen punnan kysymys. Guardiolalla on sopimus myös ensi kaudesta, mutta kaikki merkit viittaavat siihen, että hän on ainakin harkinnut ja harkinnut ilmeisen vakavasti jatkamistaan. Rajumpien uutisten mukaan Guardiola ilmoittaisi jo Liigacupin finaalin jälkeen kesän suunnitelmistaan. Hän voi tehdä niin tai olla tekemättä.

4. Mitä muutoksia joukkueessa tapahtuu kesällä?

Joukkueen uudistamistyön suurimmat maansiirtotyöt on nyt tehty, mutta varmasti City etsii kesällä uusia vahvistuksia.

Listalla on ennen kaikkea uuden johtavan keskikenttäpelaajan hankkiminen. Kiikarissa on sanottu olevan Nottinghamin Elliot Andersonin, Crystal Palacen Adam Whartonin ja Newcastlen Sandro Tonalin. Pidän tuosta porukasta vahvimpana ehdokkaana Cityn kannalta Andersonia.

Toinen iso kysymys on puolustuksen ja nimenomaan laitapakkiosaston vahvistaminen.

Lähtijöistä selvin tapaus on Bernardo Silva, jonka siirtymistä uusien haasteiden perään voi pitää jo varmana. James Trafford jää tuskin kyykkimään toiseksi kaudeksi Gianluigi Donnarumman kakkoseksi.

Manchester Cityn kesän siirtoja on kuitenkin turha hirveästi ennakoida ennen kuin tiedetään, pelaako se edes Valioliigassa. Olisi kyllä mukava olla kärpäsenä katossa ja kuunnella, miten City ääntää tällä hetkellä pelaaja-agenteille, missä 115 casessa mennään.

5. Näkyykö Manchester Cityn ratkaisuissa varautuminen 115 casen rangaistuksiin?

Ei ainakaan mitenkään dramaattisesti. Joukkueen uudistaminen oli joka tapauksessa tehtävä ja sitä on tehty sellaisella asenteella, että elämä jatkuisi normaalisti. Toisaalta miten muuten City olisi voinut toimia? On vain painettava täysillä, kunnes toisin päätetään – jos päätetään.

Toki Cityn uusissa sopimuksissa voi olla erilaisia pykäliä siltä varalta, että 115 casessa tulisi joku odottamattoman kova tuomio, mutta sekin on normaalia varautumista.

Tässä on toistettava jälleen se, että Cityn 115 casessa ei ole tullut mitään uutta esille. Ei päätöksen aikataulusta eikä siitä, millainen rangaistus Citya voisi odottaa. Kaikki on tässä vaiheessa silkkaa tuuleen huutelua.

Oma arvioni on, että huhtikuun 19. päivän jälkeen pamahtaa noin 40 pisteen pisterangaistus ja ehkä vuoden siirtopanna.

6. Miten käy sunnuntaina Liigacupin finaalissa?

Noutaja tulee – siniselle. 0–3.