Ferrari kriisissä – toinen kuljettaja kiukuttelee, toinen ailahtelee ja tallipäällikkö ihmettelee

Frederic Vasseur ja Red Bullin tekninen johtaja Pierre Wache ovat molemmat McLarenin puristuksessa.

Formula 1

Ferrari kriisissä – toinen kuljettaja kiukuttelee, toinen ailahtelee ja tallipäällikkö ihmettelee

Ferrarin alkukausi on ollut pettymys ja paineet kasvavat entisestään, jos tulokset eivät korjaannu jo viikonloppuna Imolassa.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 13.5.2025 | KUVAT All Over Press

F1-sirkus rantautuu tällä viikolla vihdoin Eurooppaan. Viikonloppuna on vuorossa Emilia Romagnan GP-kisa Imolassa. Se tuo menestyspainetta Ferrarille ja erityisesti tallin tallipäällikölle Fred Vasseurille, koska kisa ajetaan tallin kotimaassa Italiassa ja menestystä tallille ei ole tällä kaudella juuri satanut.

ElmoTV:n Erkki Mustakari ymmärtää tallipäällikön saaman kovan paineen.

”Nyt Vasseur on ollut tallin tallipäällikkö jo niin pitkään, että konsernijohto ja tifosit odottavat selkeästi tulosta. Sitä ei ole juurikaan tullut ja tilanne on jo suuri pettymys”, Mustakari toteaa.

Charles Leclerc on MM-pisteissä viidentenä ja ensimmäistä kauttaan tallissa ajava seitsenkertainen mestari Lewis Hamilton vasta seitsemäs.

”Ne sijat ovat isoja pettymyksiä. Tallin kauden paras tulos on Hamiltonin sprintin voitto Kiinassa. Mutta muuten brittiäkään ei ole  näkynyt palkintopallilla. Leclerc on ollut kerran kolmas. Kyllä siinä alkaa kauden kuuden kisan jälkeen maksava osapuoli jo miettimään, että missä sitä taas mennään.”

Leclerc nauttii Ferrarilla luottamusta. Kun Hamilton haluttiin talliin, lauluun laitettiin Carlos Sainz.

”Itse en näe Leclerciä mestaruustaistelumiehenä, mutta hänestä myös autovalmistajan johtoporras on kuitenkin jo pitkään tykännyt. Hän on tietyllä tapaa ailahtelevainen kuski, vaikka tietysti on myös niin, ettei talli ole pystynyt tarjoamaan hänelle vakaata ja kärjen täydellisesti haastavaa menopeliä.”

”Siinä asiassa sormi osoittaa sitten tallipäällikköön, sillä tallipäällikkö johtaa auton rakennustoimia. Vasseur on ollut erittäin taitava tallipäällikkö pikkuluokissa, mutta F1 on eri maailma. Pikkuformuloissa kaikki on yksinkertaisempaa.”

”Ferrarin kulta-aikoina Jean Todt veti tallia ihan kuninkaana, mutta hänelläpä olikin apunaan tosiosaajia, kuten Ross Brawn teknisenä johtajana ja suunnittelussa Rory Byrne. Vasseurilla ei ole samanlaista megaosaajia nyt vierellään.”

”Lisäksi se, että tallipäälliköt ovat nykyään palkollisia, eivätkä enää omista omaa siivua tallista, tuo erilaista suhtautumista asioihin. Se tuo myös sen mahdollisuuden, että tallipäällikkö saa potkut, kun homma ei suju. Kuka itselleen omasta tallistaan potkut antaisi?”

”Vasseur ei vielä ole potku-uhan alla, mutta kyllä keittiössä alkaa olla jo aika kuuma eikä tilannetta helpota huonot tulokset tai se, että Hamilton on alkanut potkia turhautuneena tallinsa seiniä”, Mustakari naurahtaa.